KÅ‚odzczanin, dziennikarz, fotograf, z wyksztaÅ‚cenia ekonomista. StudiujÄ…c na wrocÅ‚awskiej Akademii Ekonomicznej, niemal każdy weekend poÅ›wiÄ™caÅ‚ na przyjazdy w rodzinne strony by uwieczniać w oryginalny sposób ich piÄ™kno. ParÄ™ lat po studiach zajÄ…Å‚ siÄ™ fotografiÄ… zawodowo. Efektem tego sÄ… publikacje prac na Å‚amach prestiżowego czasopisma National Geographic Polska.
Z Przemysławem Ziemackim rozmawia Maciej Schulz.
Od jak dawna fotografujesz?
Zaczęło siÄ™ na studiach. W 2004 r. siÄ™gnÄ…Å‚em po lustrzankÄ™ analogowÄ… i zaczÄ…Å‚em robić zdjÄ™cia na negatywach kolorowych oraz na slajdach. Z czasem przeszedÅ‚em na lustrzankÄ™ cyfrowÄ…. Po 4-5 latach obraÅ‚em kierunek fotografii, którÄ… chcÄ™ siÄ™ zajmować. Zależy mi przede wszystkim na fotografii przyrodniczej. DziaÅ‚am również jako fotoreporter, z racji wspóÅ‚pracy z lokalnymi mediami. Ale chcÄ™ rozwijać siÄ™ przede wszystkim w obszarze fotografii przyrodniczej. InteresujÄ… mnie zarówno krajobrazy, jak i zwierzÄ™ta oraz roÅ›liny czy detale. Zależy mi przy tym bardziej na ujÄ™ciu artystycznym niż na dokumentacji. ChciaÅ‚bym, aby ludzie patrzÄ…c na moje zdjÄ™cia przyrodnicze, widzieli w nich obrazy, które chÄ™tnie powiesiliby w domu. Choć naturalnie to nie jedyny mój cel jako fotografa.
Twoje prace publikowane były na łamach National Geographic Polska.
Tak, dwukrotnie i jest to zdecydowanie mój najwiÄ™kszy sukces. W lutym 2014 r. opublikowane zostaÅ‚y zimowe fotografie SzczeliÅ„ca Wielkiego z krótkim opisem. Powodem do zadowolenia jest dla mnie zwÅ‚aszcza druga publikacja, z 2016 roku, która dotyczy mojego dÅ‚ugoterminowego projektu zdjęć nocnych. Projekt ten zostaÅ‚ wyróżniony przez amerykaÅ„skÄ… centralÄ™ National Geographic tytuÅ‚em Best Edit, który oznacza najlepszy materiaÅ‚ spoÅ›ród wszystkich wydaÅ„ NG na Å›wiecie w danym miesiÄ…cu. CieszÄ™ siÄ™, że wysiÅ‚ek, który wÅ‚ożyÅ‚em w te prace, zostaÅ‚ doceniony na zewnÄ…trz. ZdjÄ™cia do tego projektu robiÅ‚em w Górach StoÅ‚owych, w krainie dÄ™bów rogaliÅ„skich, nad Renem, na Bornholmie i na polskim wybrzeżu BaÅ‚tyku.
Jak zaczęła siÄ™ ta wspóÅ‚praca?
Od telefonu i rozmowy, czy mogÄ™ zaproponować takiemu czasopismu materiaÅ‚. Redakcja byÅ‚a otwarta, wiÄ™c później wszystko potoczyÅ‚o siÄ™ samo. PoczÄ…tkowo braÅ‚em pod uwagÄ™, że temat może umrzeć, ale National odezwaÅ‚ siÄ™ do mnie sam.
JesteÅ› samoukiem?
Nie skoÅ„czyÅ‚em żadnej szkoÅ‚y w tym kierunku. Na studiach wiele weekendów poÅ›wiÄ™ciÅ‚em na przyjazdy z WrocÅ‚awia do KÅ‚odzka, by korzystać z bliskoÅ›ci Parku Narodowego Gór StoÅ‚owych. Ten teren wpÅ‚ynÄ…Å‚ bardzo na mojÄ… fotografiÄ™. Nie interesowaÅ‚ mnie na przykÅ‚ad tak modny temat jak street photo.
JesteÅ› prezesem KÅ‚odzkiego Klubu Fotograficznego. Opowiedz coÅ› o tej organizacji.
FunkcjÄ™ tÄ™ przekazaÅ‚ mi BogusÅ‚aw Michnik, wieloletni dyrektor KÅ‚odzkiego OÅ›rodka Kultury i legenda kÅ‚odzkiego Å›rodowiska artystyczno-kulturalnego. Jest on nadal kimÅ› w rodzaju przewodnika naszego klubu, czuwajÄ…cego nad częściÄ… merytorycznÄ…, podczas gdy ja skupiam siÄ™ na sprawach organizacyjnych. WróciliÅ›my do KÅ‚odzka rok temu, przy dużym wsparciu obecnej dyrekcji KCKSiR. JesteÅ›my klubem nieformalnym i gÅ‚ównÄ… formÄ… potwierdzenia czÅ‚onkowstwa jest przychodzenie na spotkania. To w zasadzie klub dyskusyjny i nie trzeba nawet być fotografem, by brać udziaÅ‚ w spotkaniach. Wystarczy interesować siÄ™ fotografiÄ… jako dziedzinÄ… sztuki. Chociaż, co naturalne, taka osoba nie mogÅ‚aby brać udziaÅ‚u w wystawach, wiÄ™c nie byÅ‚oby to peÅ‚ne czÅ‚onkostwo.
Wspomniałeś o wystawach. Czy w tym roku można będzie zobaczyć Wasz dorobek?
Tak, dyrektor Marek Mazurkiewicz zaprosiÅ‚ nas na Dni KÅ‚odzka (maj). Wówczas zaprezentujemy wystawÄ™ zbiorowÄ…. Poza tym latem startujemy z pilotażowym projektem wystaw indywidualnych. Na poczÄ…tek swoje prace ma przedstawić Julita Pyka, pochodzÄ…ca z DÅ‚ugopola Górnego studentka Akademii Sztuk PiÄ™knych we WrocÅ‚awiu.
A jak prezentujÄ… siÄ™ Twoje dokonania na tym polu?
Moja pierwsza wystawa miaÅ‚a miejsce w Ludwikowicach KÅ‚odzkich i byÅ‚o to zanim doÅ‚Ä…czyÅ‚em do KKF. W KÅ‚odzku za pierwszym razem pokazaÅ‚em siÄ™ wraz z moim nauczycielem, czyli Tomkiem Pućkowskim, na wystawie Krajobrazy w Galerii Sztuki pARTer. To byÅ‚ rok 2010 i w zasadzie moja pierwsza poważna wystawa, która miaÅ‚a miejsce w przestrzeni do tego dedykowanej. Poza tym uczestniczÄ™ w wystawach klubowych w Polsce i w Czechach, raz braÅ‚em udziaÅ‚ w wystawie zbiorowej w Wielkiej Brytanii. Dwukrotnie zostaÅ‚em wyróżniony w konkursach organizowanych przez ZwiÄ…zek Polskich Fotografów Przyrody, do którego należę, na szczeblu ogólnokrajowym, a w zeszÅ‚ym roku zdobyÅ‚em tytuÅ‚ Fotografa Roku OkrÄ™gu DolnoÅ›lÄ…skiego. Mam nadziejÄ™, że to bÄ™dzie schodek do tego, aby w przyszÅ‚oÅ›ci zdobyć nagrodÄ™ w konkursie miÄ™dzynarodowym.
Podziel siÄ™ tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy historii