MiÅ‚oÅ›niczka fotografii ze Starego WielisÅ‚awia. Pracuje zawsze tam, gdzie dostrzega piÄ™kno. W swoich pracach potrafi ukazać nie tylko powierzchowność, ale również duszÄ™ fotografowanych osób.
Z Kluadią Polańską rozmawia Maciej Schulz.
M.S.: Tworzysz fantastyczne obrazy. Jak to wszystko się zaczęło?
K.P.: Dość dÅ‚ugo szukaÅ‚am dziedziny, w której mogÅ‚abym siÄ™ speÅ‚nić nie bÄ™dÄ…c zależnÄ… od kogoÅ›. UdaÅ‚o mi siÄ™ jÄ… znaleźć dziÄ™ki mojemu wujkowi, który zaszczepiÅ‚ we mnie pasjÄ™ jakÄ… jest fotografia. To on pomógÅ‚ mi dostrzec jej niewiarygodne możliwoÅ›ci, pokazaÅ‚ jak panować nad aparatem. Później spotkaÅ‚am MarlenÄ™ SolskÄ…, która prowadziÅ‚a warsztaty fotograficzne w Polanicy. ZmotywowaÅ‚a mnie do pracy nad moim pierwszym portfolio. Podczas jego tworzenia zdaÅ‚am sobie sprawÄ™ ze swoich ogromnych braków i chÄ™ci poznania tej dziedziny. PostanowiÅ‚am wyjechać do WrocÅ‚awia, by tam siÄ™ ksztaÅ‚cić.
M.S.: Co jest motywem przewodnim Twoich prac?
K.P.: ZajmujÄ™ siÄ™ przede wszystkim fotografiÄ… portretowÄ…, beauty, fashion a także zmysÅ‚owym, tajemniczym aktem. W każdy weekend upamiÄ™tniam niepowtarzalne chwile mÅ‚odych ludzi zmierzajÄ…cych do oÅ‚tarza by wyznać sobie miÅ‚ość aż po grób. ZajmujÄ™ siÄ™ także fotografiÄ… architektury. Moje prace można znaleźć na pÅ‚ycie dokumentujÄ…cej piÄ™kno czeskiej Pragi. W wolnych chwilach chÄ™tnie udajÄ™ siÄ™ do ciemni fotograficznej by tworzyć obrazy z wykorzystaniem technik szlachetnych.
M.S.: Co jest dla Ciebie inspiracjÄ…?
K.P.: Inspiruje mnie przede wszystkim wnÄ™trze czÅ‚owieka, jego piÄ™kno i emocje, które w sobie kryje. NajwiÄ™kszÄ… satysfakcjÄ™ czujÄ™ wtedy gdy uda mi siÄ™ dotrzeć do fotografowanej osoby, sprawić, że siÄ™ otworzy, pozwalajÄ…c mi zobaczyć i ukazać na fotografii coÅ› wiÄ™cej niż tylko fizyczne piÄ™kno.
M.S.: Z kim Å‚atwiej jest pracować – z profesjonalistami czy amatorami?
K.P.: Profesjonalne modelki, czy zawodowi modele znajÄ… dobrze swój fach, wiedzÄ… jak zachować siÄ™ przed obiektywem, ale czasem
w pracy z nimi brakuje mi naturalnych emocji. Dużo lepiej wyrażają je amatorzy.
M.S.: W Twoich pracach Å‚atwo dostrzec Å›wiat, który jest przez Ciebie kreowany…
K.P.: Fotografów można podzielić na dwie grupy – tych, którzy kreujÄ… i tych, którzy szukajÄ… motywu do sfotografowania. Ja zdecydowanie wolÄ™ tworzyć. Mam wtedy kontrolÄ™ nad każdym fotografowanym szczegóÅ‚em. Nie zamykam siÄ™ jednak wyÅ‚Ä…cznie na to. Fotografia reportażowa jest również bardzo fascynujÄ…ca, bo nie do koÅ„ca przewidywalna. CzÄ™sto zmusza do refleksji...
M.S.: Co jest zatem najtrudniejsze w sztuce fotografii?
K.P.: Wszystko zależy od poziomu zaawansowania osoby fotografującej - Dla amatora najtrudniejsze jest zdobycie sprzętu, profesjonalista martwi się o pieniądze, a mistrz o światło.
M.S.: Czy Ziemia KÅ‚odzka, to dobry teren do uprawiania fotografii?
K.P.: Ziemia KÅ‚odzka jest przede wszystkim znakomitym miejscem do fotografii krajobrazowej. Jej teren można również wykorzystać do fotografii mody, fotografii portretowej, reportażowej, zdjęć makro. WÅ‚aÅ›ciwie do każdej z dziedzin. Jest to miejsce stwarzajÄ…ce ogromne możliwoÅ›ci.
M.S.: Plany na przyszÅ‚ość…
K.P.: Niech marzenia pochÅ‚onÄ… moje życie, a nie życie marzenia - z pewnoÅ›ciÄ… nadal chcÄ™ siÄ™ rozwijać, by w przyszÅ‚ym roku stać siÄ™ studentkÄ… najlepszej szkoÅ‚y fotograficznej w Polsce. A bliższe plany to wernisaż 27 grudnia w Kawiarni Zdrojowej w Polanicy o godz. 16.00, na który serdecznie zapraszam. Można bÄ™dzie zobaczyć mój dotychczasowy dorobek fotograficzny, napić siÄ™ wina i posÅ‚uchać klimatycznej muzyki.
Podziel siÄ™ tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy historii