TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglÄ…darki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Bolesław Grabowski



Pochodzi z Nowej Rudy. UkoÅ„czyÅ‚ studia geomorfologiczne we WrocÅ‚awiu. Przez wiele lat byÅ‚ nauczycielem geografii. Kocha podróże i uwielbia obserwować ludzi, szczególnie tych pochodzÄ…cych z innych, odmiennych od naszej, kultur.  ZwiedziÅ‚ JaponiÄ™, AustraliÄ™, Peru, BoliwiÄ™, KanadÄ™, USA, Indie, Egipt, kraje Afryki Åšrodkowej i wiele paÅ„stw europejskich. Obecnie prowadzi w szkoÅ‚ach prelekcje nt. podróży, podczas których prezentuje slajdy i pamiÄ…tki, opowiada o ludziach, zabytkach i przyrodzie.


 


Jak siÄ™ to wszystko zaczęło? Od kiedy pan podróżuje?
- WychowaÅ‚em siÄ™ w piÄ™knym zakÄ…tku Å›wiata – w Kotlinie KÅ‚odzkiej. PochodzÄ™ z Nowej Rudy, a z mojego rodzinnego domu widać panoramÄ™ Gór Sowich. Moja pierwsza wyprawa, na którÄ… mama kupiÅ‚a mi plecak i namiot, to byÅ‚y wÅ‚aÅ›nie Góry Sowie. Bardzo chciaÅ‚em je poznać. To fascynujÄ…ce móc odkryć dla siebie nowe miejsca – tak zrodziÅ‚a siÄ™ moja  pasja. PodróżujÄ™ od dziecka, coraz dalej i dalej. MieszkaÅ‚em we WrocÅ‚awiu, później w KÄ™dzierzynie Koźlu. Jednak tak bardzo zatÄ™skniÅ‚em za NowÄ… RudÄ…, że postanowiÅ‚em wrócić do korzeni i znowu tu zamieszkaÅ‚em.



A jaka byÅ‚a pierwsza podróż zagraniczna?
- Pierwsza podróż zagraniczna to byÅ‚y sÅ‚owackie Tatry. Pierwsza egzotyczna wyprawa – Ruanda, Å›rodkowa Afryka. Jako mÅ‚ody nauczyciel, pracowaÅ‚em w szkole, w maÅ‚ej miejscowoÅ›ci – Przedborowa. PrzyjechaÅ‚ tam ksiÄ…dz-misjonarz, zaprzyjaźniliÅ›my siÄ™, a on zaprosiÅ‚ mnie do siebie. Nie potrafiÅ‚em sobie odmówić takiej wyprawy. ZresztÄ…, moje podróże czÄ™sto zaczynajÄ… siÄ™ od przypadkowego spotkania, rozmowy, zaproszenia. Równie czÄ™sto na moich Å›cieżkach spotykam rodaków. W Ruandzie poznaÅ‚em paniÄ…, której mąż byÅ‚ ministrem. Poznali siÄ™ na studiach w Pradze i  postanowili wspólnie przeżyć życie. Mieli piÄ™kny dom, bardzo luksusowy jak na warunki afrykaÅ„skie. W Peru spotkaÅ‚em PolkÄ™, która wyszÅ‚a za mąż za peruwiaÅ„skiego Indianina. PodróżowaÅ‚em razem z nimi. Mąż mojej  znajomej znaÅ‚ jÄ™zyk polski jeszcze ze studiów w naszym kraju. KorzystajÄ…c z tego faktu zasypywaÅ‚em go gradem pytaÅ„. Inna historia, to wyprawa do Japonii, której nigdy nie planowaÅ‚em. ZostaÅ‚em tam zaproszony uczestniczÄ…c w pewnym weselu...


 


Dlaczego podróże sÄ… tak ważne?
- Ponieważ wiele mnie nauczyÅ‚y, m.in. pokory. Zachwyca mnie wielka różnorodność Å›wiata, fascynujÄ… nowe miejsca, ale przede wszystkim spotkani tam ludzie. Przed każdÄ… podróżą dużo czytam o nowym kraju, jednak najważniejsze sÄ… pierwsze godziny i dni spÄ™dzone na miejscu. UczÄ™ siÄ™ wszystkimi zmysÅ‚ami – poznajÄ™ smaki i zapachy, obserwujÄ™ zwyczaje. Na przykÅ‚ad JapoÅ„czycy to spoÅ‚eczność niezwykle zamkniÄ™ta, a zupeÅ‚nie inaczej jest w Indiach, gdzie ludzie chcÄ… z tobÄ… porozmawiać, lepiej ciÄ™ poznać.


 


Gdzie chciałby pan jeszcze pojechać?
- MarzÄ™ o podróży KolejÄ… TranssyberyjskÄ…. Trasa biegnie z Moskwy przez jezioro BajkaÅ‚, UÅ‚an Bator, pustyniÄ™ Gobi, stepy, wreszcie Chiny i Tybet. Uczono mnie, że najwyżej poÅ‚ożonÄ… kolejÄ… jest kolej Malinowskiego (Kolej  Transandyjska), dziÅ› to już historia, bo ChiÅ„czycy zbudowali kolej w Tybecie. Podróż jej trasÄ… to kolejne wielkie marzenie. Trzecia wyprawa to pielgrzymka do Ziemi ÅšwiÄ™tej, przy okazji której chciaÅ‚bym odwiedzić także SyriÄ™ i JordaniÄ™.


 


Podróże majÄ… wpÅ‚yw na pana życie osobiste i zawodowe?
- Moje życie to ciÄ…gÅ‚y ruch i ciÄ…gÅ‚e zmiany. Przez lata dziaÅ‚aÅ‚em w SolidarnoÅ›ci. ByÅ‚y to bardzo burzliwe czasy dla mnie i mojej rodziny. Wyrzucono mnie z pracy i trochÄ™ czasu spÄ™dziÅ‚em w areszcie i wiÄ™zieniu, a takie doÅ›wiadczenia uczÄ… i zmieniajÄ… czÅ‚owieka. Potem wyjechaÅ‚em z kraju za chlebem do Norwegii. Zawsze chciaÅ‚em mieć wÅ‚asny dom, ale nie Å‚atwo speÅ‚nić to marzenie bÄ™dÄ…c nauczycielem. MiaÅ‚em 6 dolarów w kieszeni. UdaÅ‚o mi siÄ™ znaleźć pracÄ™ i po jakimÅ› czasie urzeczywistnić swoje marzenie. DziÅ› moje życie również zdominowaÅ‚y plany: nowych podróży i wyjazdów. OrganizujÄ™ też wiele spotkaÅ„ dla szkóÅ‚, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a nawet więźniów. Opowiadam na nich o poznanych krajach, moich przygodach i doÅ›wiadczeniach.


Kontakt: edu.grabowski@gmail.com


Z Bolesławem Grabowskim rozmawiała Ewa Chalecka




Podziel siÄ™ tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy historii

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzÄ…:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi KÅ‚odzkiej