Kalkuta to jedno z największych miast Indii. Mieszka tu ponad 14 milionów ludzi. Miasto można pokochać lub znienawidzić - zresztą podobnie jest z całymi Indiami.
Podczas jazdy czułem się jak Eskimos w autobusie pekaesu kursującym gdzieś na polskiej prowincji. Wszystkie oczy zwrócone na mnie – jestem jedynym cudzoziemcem w wagonie. Podejrzliwie zerkają na aparat wiszący na moim ramieniu. W tym momencie naprawdę zdaję sobie sprawę, jak trudno będzie zrobić zdjęcia. Wysiadam na stacji Shyambazar zaczerpnąć odrobinę „świeżego” powietrza i rozejrzeć się po okolicy. Upał, smog, kurz i popołudniowe słońce wyganiają mnie z powrotem pod ziemię. Używam biletu całodobowego, wchodzę na peron i zasiadam na ławce aby dyskretnie zmienić ustawienia w aparacie i przeglądnąć zdjęcia, które dotychczas zrobiłem. Nie mija nawet chwilka, gdy zjawia się przy mnie starszy dżentelmen, który gniewnie z silnym hinduskim akcentem powtarza formułkę „photography strictly prohibited, sir”. Udaję Greka i wzruszam ramionami, chowając aparat do torby.
Pasażerami metra są z regułyurzędnicy i klasa średnia. Niewidziałem żadnych żebraków, bezdomnych, straganów. Metro jest tak bardzo strzeżone, że prawie martwe. Jest tylko namiastką świata zachodniego – ta jedna linia jest jak dekoracja z filmu. Mam pełną świadomość jak bardzo metro jest przydatne w tym mieście – ale czegoś tu brak. Powstały dalsze plany rozwoju systemu metra. W ciągu najbliższych lat powstaną kolejne stacje, a całkowita długość wzrośnie o prawie 9 kilometrów. Oczywiście w planach jest również budowa kolejnych linii (łączących wschodnią i zachodnią część miasta), jak i przedłużenie metra aż do lotniska. Oprócz rządu Indii w całym projekcie mają również partycypować Japończycy. Metro przynosi ogromne dochody miastu. Spada zapotrzebowanie na paliwo, zmniejsza się zawartość dwutlenku węgla w powietrzu i ruch uliczny. Zwiększyła się natomiast mobilność ludzi, którzy mogą teraz szybciej dotrzeć do pracy i domu.
Oficjalna strona metra w Kalkucie www.kolmetro.com
www.bartpogoda.net
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy historii