TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Wratislavia Cantans



W tym roku wrocławski festiwal zawita do wielu miast Dolnego Śląska, m.in. do Barda (9.09) i Kłodzka (13.09).


Twórcą festiwalu Wratislavia Cantans był jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów - Andrzej Markowski. To on zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy, zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza poprzez barok, aż po muzykę współczesną. Obecnie dyrektorem festiwalu jest Andrzej Kosendiuk, a o część artystyczną dba Giovanni Antonini.
Tegoroczny festiwal ukaże bogactwo i różnorodność muzyki europejskiej i potrwa od 3 do 18 września. Część koncertów będzie miała miejsce w nowoczesnym budynku Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, którego uroczyste otwarcie miało miejsce dokładnie rok temu. Tym razem przed publicznością wystąpią słynne osobowości muzyczne, m.in. sir John Eliot Gardiner, Jordi Savall, Andrey Boreyko, Philippe Jaroussky.
W ramach festiwalu, na Ziemi Kłodzkiej odbędą się dwa koncerty. Na pierwszy organizatorzy zapraszają w piątek (9.09) o godz. 19.00 do Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia NMP (pl. Wolności 5) w Bardzie. W programie pod nazwą Affetti musicali – muzyczne skarby Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu wystąpią Andrea Inghisciano (cynk), Gawain Glenton (cynk), Giulia Genini (dulcjan), Guido Morini (klawesyn), Maria Gonzalez (organy). Publiczność będzie miała okazję usłyszeć i zobaczyć dwa rzadko spotykane instrumenty – cynk i dulcjan. Ten pierwszy zbudowany jest z drewna lub kości słoniowej i obleczony skórą. Cynk był bardzo popularny w renesansie i baroku - ceniony za swoje niezwykłe brzmienie będące połączeniem barwy oboju, puzonu i głosu ludzkiego. Drugim zapomnianym instrumentem jest przodek fagotu, czyli dulcjan. Z wyglądu przypomina swego następcę, brzmienie ma jednak nieco inne. Bilety w cenie 25 zł (ulgowy – 15 zł) do nabycia tuż przed koncertem.
Drugi koncert odbędzie się we wtorek (13.09) o godz. 19.30 w kościele pw. MB Różańcowej (pl. Franciszkański 1) w Kłodzku. W programie Improvvisando wystąpią Paolo Pandolfo (viola da gamba), Thomas Boysen (teorba, gitara barokowa), Alvaro Garrido (perkusja). Podczas koncertu publiczność usłyszy muzykę rozrywkową dawnych lat, a to za sprawą doboru instrumentów. Viola da gamba to starsza siostra wiolonczeli i kontrabasu, a teorba posiada tyle strun, że z powodzeniem zastępuje swym brzmieniem zarówno gitarę jak i „bas”. Muzyk Paolo Pandolfo przygodę z muzyką rozpoczął od jazzu, dopiero później zafascynowała go muzyka dawna. W koncercie towarzyszyć mu będzie słynny niemiecki instrumentalista i pedagog, mający na koncie ponad 50 nagrań płytowych – Thomas Boysen. Trio uzupełni perkusista Alvaro Garrido. Wstęp na koncert jest wolny.


Ewa Chalecka




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

21 grudnia 2024
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Tomisław, Anastazy, Piotr, Jan, Seweryn, Honorata

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej