Wielkanoc w tym roku przypada pod koniec kwietnia (20-22.04). Z tej okazji miasta Ziemi Kłodzkiej zapraszają na świąteczne jarmarki, kiermasze i warsztaty artystyczne.
Tradycyjna polska Wielkanoc to bogactwo smaków, zwyczajów i ludowych tradycji. Tajemniczo dziś brzmiące wieszanie postnego śledzia, zakopywanie żuru oraz chodzenie z makiem czy też z ogrojczykiem, to najpopularniejsze zabawy naszych przodków. Mimo, że część zwyczajów odeszła już dawno w zapomnienie, trudno nam sobie wyobrazić Wielkanoc bez kolorowych palm, malowania pisanek oraz świątecznego koszyczka.
Ziemia Kłodzka stanowi niezwykły tygiel kulturowy, w którym przenikają się tradycje kultury czeskiej, niemieckiej, polskiej oraz przybyłych na te tereny mieszkańców dawnych kresów. Na tutejszych wielkanocnych stołach można odnaleźć wędzony schab z suszonymi owocami, a także kresową paschę, pieczony na rożnie sękacz czy tarnawickie pierogi ze śledziem. Doskonałym przykładem wielokulturowego wpływu na tradycyjną, polską kuchnię jest świąteczny żur - dziś, niemal w każdym domu przygotowuje się go w inny sposób. Oprócz stałych składników takich jak gotowane jaja i biała kiełbasa zupę można przyprawić suszonymi grzybami, chrzanem, kwasem z ogórków, a także własnym, niepowtarzalnym zestawem ziół. Okazją do degustacji oraz spotkań z tradycją będą regionalne kiermasze i jarmarki.
Święcone
Zwyczaj błogosławienia święconki przywędrował do Polski całkiem niedawno, w XIV wieku. Skromny zestaw jadła, który dziś szykujemy do koszyczka, dawniej zaskakiwał sutością i różnorodnością. Takiego bogactwa jadła nikt nie byłby w stanie zmieścić nawet w największym koszu, np. stół wielkanocny u wojewody Sapiehy w Debreczynie (XVI w.) obejmował 12 jeleni z pozłacanymi rogami, którym towarzyszyły zające, cietrzewie, dropy i pardwy oraz 365 babek.
W domu rodzinnym Zofii z Tyszkiewiczów Potockiej zasobne święcone składało się z gotowanych szynek, surowych litewskich kiełbas, pasztetów, polędwic, kaczek, kur i indyków. Stół wzbogacały też słodkości: kompoty, sękacze, lukrowane babki, serniki, mazurki i makowce. Największym powodzeniem cieszyło się pieczone prosię z chrupiącą skórką oraz bulion i barszcz z pasztecikami. Właśnie dlatego to ksiądz odwiedzał domostwa, święcąc przystrojone, pełne jadła stoły.
Dziś w tradycyjnym koszyczku nie może zabraknąć kilku ważnych produktów. Pierwszy to jajo, symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. Następna jest kiełbasa, która kojarzy się z obfitością - już za Sasów była przyrządzana przynajmniej na 12 sposobów. Chrzan to niezbędny składnik wędzonych szynek, mięs, kiełbas, jaj i ryb. Mięsom towarzyszyły wielkanocne wypieki, do których należą baranek z ciasta chlebowego lub drożdżowego, kawałek drożdżowej baby, sernik oraz mazurek. Dopełnieniem tradycyjnego zestawu jest sól.
Polanica-Zdrój (6.04)
Najważniejszym wydarzeniem w regionie będzie niewątpliwie 22. edycja Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej. Uczestnikami tego corocznego przeglądu jest blisko 100 różnych organizacji i wystawców, w tym goście z Czech. Gospodarze stoisk zaprezentują stoły z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi oraz barwne palmy, pisanki i wyroby rękodzielnicze. Będą degustacje świątecznych potraw oraz przepisy na niektóre specjały. Nie zabraknie tematycznych konkursów i zabaw m.in. konkurs na najładniejszą pisankę, palmę, kartę wielkanocną czy najładniej udekorowany stół. Przed publicznością zaprezentują się polskie i czeskie zespoły ludowe. Przegląd rozpocznie się o godz. 10.00 w Teatrze Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej (ul. Parkowa 2).
Stronie Śląskie (7.04)
Gmina Stronie zaprasza na 6. edycję Polsko-Czeskich Stołów Wielkanocnych. W programie m.in. prezentacje stołów wielkanocnych, konkursy o tematyce świątecznej, kiermasze oraz występy artystyczne lokalnych zespołów. Jarmark rozpocznie się godz. 13.00 w sali widowiskowej CETiK-u (ul. Kościuszki 18).
Bardo (14.04)
W niedzielę palmową na dziedzińcu klasztornym w Bardzie odbędzie się kolejna już edycja jarmarku wielkanocnego. Wydarzenie rokrocznie przyciąga na kościelny plac mnóstwo wystawców i odwiedzających. Bardzki jarmark to doskonałe miejsce na zakup jedynego w swoim rodzaju piernika wypiekanego według tradycyjnej, lokalnej receptury. Na stoiskach nie zabraknie również barwnych pisanek, kogucików, cukrowych i czekoladowych baranków, wielkanocnych stroików oraz bab, mazurków i aromatycznych pasztetów.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów