TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Weekend strachu



To będzie gorący weekend z wielkimi emocjami i dreszczykiem. Wystąpią znane gwiazdy muzyki między innymi: Ray Wilson z legendarnego zespołu Genesis, Acid Drinkers, Grubson, Oddział Zamknięty obchodzący jubileusz 35-lecia jak i ząbkowickie zespoły - The Colonists oraz Plast Band.


Podczas Weekendu będzie można skosztować krwawego napoju na szczycie Krzywej Wieży, przenieść się do roku 1606 i zobaczyć inscenizację słynnego procesu ząbkowickich grabarzy. Kino letnie dr. Frankensteina z filmami z dreszczykiem, rzeźbienie Frankensteina, pokazy carvingu i akrobacji na rowerze, lodowe strachy pod Krzywą Wieżą z Frankenstein Eiscafe, Parada Potworów, dycha ząbkowicka, czyli bieg na 10 km - to tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów.


W czwartek 28 sierpnia w przeddzień XVI Weekendu z Frankensteinem specjalną propozycją dla miłośników grozy będzie kino „pod chmurką” dr. Frankensteina. Podobnie jak przed rokiem na plantach zamkowych obejrzymy dwa filmy. O 21:00 „Czwarty stopień” (ang. The Fourth Kind) amerykański thriller science-fiction, stylizowany na paradokument, w który główną rolę gra Milla Jovovich. Ok. 22:50 film „Wrota do piekieł” (ang. Drag Me to Hell) reżysera "Spider-Man’a" oraz kultowej trylogii "Martwe Zło" z lat 80-tych.


Impreza plenerowa „Weekend z Frankensteinem” nawiązuje do dawnej nazwy miasta, ale przede wszystkim do legendy ząbkowickiego Frankensteina. Aby ją poznać zapraszamy na inscenizacje (spektakle) w Sali Grabarzy w ramach Szlaku dr. Frankensteina. Każdy kto odwiedzi Izbę Pamiątek Regionalnych, przy ul. Krzywej będzie mógł wziąć udział w procesie i przenieść się do mrocznych czasów roku 1606 miasta Frankenstein (spektakle: piątek-sobota od 10:00 do 18:00. UWAGA! Atrakcje Śladami dr. Frankensteina bez spektaklu będzie można zwiedzać aż do 24:00 – w piątek i sobotę). Być w Ząbkowicach Śląskich i nie widzieć Krzywej Wieży to tak, jak być w Rzymie i nie widzieć papieża! Dlatego zapraszamy wszystkich do zwiedzania Krzywej Wieży, najbardziej krzywej wieży w Polsce! Będzie otwarta do północy – już od rana można zdobyć jej szczyt i skosztować bezpłatnie krwawego napoju – niespodzianki (czynna: piątek-sobota od 09:00 do 24:00). Dla wszystkich którzy tego jeszcze nie widzieli, zachęcamy do zobaczenia nowo otwartej wystawy w pomieszczeniu Krzywej Wieży: Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym. Dodatkową atrakcją jest to, że można sobie zrobić zdjęcie w dybach! (zwiedzanie wystawy w cenie biletu na Krzywą Wieżę). Natomiast w sobotę (godz. 10-17) na ząbkowickim rynku porządku i praw mieszczan strzec będą: Kat Jürgens z Nysy oraz Inkwizytor Waldemar z Bolkowa. Wszyscy miłośnicy historii i mroków średniowiecza zobaczą niezwykłe show z dużą dawką humoru. Dwuosobowa trupa katowska swój kunszt zaprezentuje poprzez pokazy wymierzania kar na honorze, ciele i gardle… W tym samy czasie i miejscu trwać będzie event Upiorki na wesoło, czyli malowanie twarzy w stylu dr. Frankensteina z przymrużeniem oka (sobota, godz. 10-18). Warto skorzystać z malowania i następnie wziąć udział w Paradzie Potworów. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, gości, dzieci i młodzież do wymalowania się i przebrania w przerażające potwory i zjawy. Za najbardziej straszne i najciekawsze stroje zostaną przyznane atrakcyjne nagrody-niespodzianki! O godz. 18.00 (sobota) wszystkie duchy, wilkołaki, upiory, zombie, czarownice pod wodzą dr. Frankensteina przemaszerują przez rynek w kierunku zamku – zapraszamy do włączenia się w upiorny marsz. Uwaga! Podczas parady przerwa w zwiedzaniu NAWIEDZONEGO DOMU (Rynek) - od godz. 18.00 do 19.30. Ale to nie koniec „mrocznych” atrakcji "Weekendu z Frankensteinem". Proponujemy zabawę w niesamowitej scenerii i oprawie, pełnej tajemnicy, upiorów. Nawiedzony Dom (piątek-sobota, 13:00-01:00) –  w „GROCIE” (Ratusz), która podczas imprezy zostaje specjalnie przyozdobiona, tak że znakomicie odda klimat ponurego, nawiedzonego i przerażającego domu z iście amerykańskich filmów grozy. Aktorzy z Teatru PARADA z Barda przeistoczą się w strachy i widma, które przy upiornej muzyce wywołującej gęsią skórkę i zapewnią dreszcz emocji...


Podczas „XVI Weekendu z Frankensteinem” nie zabraknie także i sportu. O godz. 11:00 wystartują z centrum miasta uczestnicy pierwszego inauguracyjnego biegu na 10 km pn. „Dycha” Ząbkowicka. O godz. 12:00 będzie można podziwiać wyczyny i widowiskowe akrobacje na rowerze – Piotra Bielaka. Dzieci i młodzież nie będą się nudzić, czekają na nich zabawy plastyczne i wiele artystycznych niespodzianek: tradycyjny happening rzeźbiarski pod Krzywą Wieżą – „Rzeźbienie dr. Frankensteina" (piątek, godz. 10-16), warsztaty karykatury – „Monstrum Frankenstein” (piątek, godz. 13-16 - Rynek) warsztaty plastyczne „Postacie z bajek i legend ząbkowickich” (sobota, godz. 10-13 - Rynek), „Upiorki na wesoło” – malowanie twarzy, sztuczna piana i bańki mydlane giganty (sobota, godz. 10-18 Rynek). Na plantach zamkowych emocji dostarczą karuzele, dmuchańce i inne. Wesołe miasteczko czynne będzie w piątek 10:00-02.00 i sobotę 10.00-01.00. Przy Krzywej Wieży na ul. Św. Wojciecha odbędą się: pokazy carvingu, czyli rzeźbienia w warzywach i owocach - „Arbuzowy Frankenstein” (sobota, godz. 13-16) oraz uczta z lodowych słodkości dla najmłodszych: „Lodowe Strachy z Frankenstein Eiscafe”. Zarówno w piątek jak i sobotę po godz. 18:00 impreza przeniesie się na planty zamkowe, gdzie wystąpią wspaniałe gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki. Po zakończeniu koncertów zapraszamy na zabawę taneczną „pod chmurką” – zagrają: Roots Rockets (piątek 24:00) – wspaniałe klimaty reggae oraz Vamos Brothers z Niemczy (sobota 23:40). Na zakończenie XVI Weekendu z Frankensteinem (w sobotę ok. 23:30) wspaniały pokaz sztucznych ogni! 


Program koncertów w piątek 29 sierpnia:


Godz. 18:00 – Koncert: Desdemona


Jedna z najciekawszych grup alternatywnych, wywodzących się z Polski. Depeche Mode, Rammstein, Nine Inch Nails to tylko kilka grup, w twórczości których dziennikarze muzyczni doszukują się nawiązań w muzyce DESDEMONY. Początki zespołu sięgają 1996 roku. Od czasu powstania, DESDEMONA wydała 4 albumy. Od nowoczesnego electro, przez dubstep, industrial czy metal, DESDEMONA zgrabnie i swobodnie łączy te na pozór różne stylistyki nadając swojej muzyce tanecznego charakteru, punkowej energii i ciężkiego gitarowego uderzenia.


Godz. 19:00 – Koncert: Morior Axis


Zespół pochodzi z Kłodzka. Powstał w 2005 roku, jednak muzycy grali razem wcześniej. W 2006 roku ukazała się ich debiutancka płyta Sudetian Winter. Morior Axis jest uważany przez wielu krytyków jako jeden z najlepszych zespołów w Polsce w gatunku black/death metal.


Godz. 20:00 – Koncert: GrubSon


GrubSon czyli Tomasz Iwańca hip-hopem zainteresował się w drugiej połowie lat 90. XX wieku za sprawą starszego brata, który był lokalnym promotorem i organizatorem imprez. GrubSon zaczął tworzyć na przełomie lat 1997/1998 w grupie zwanej Po 3-na różnica. W tym okresie początkujący raper pierwsze kompozycje nagrywał na nieprofesjonalnym sprzęcie. W 2002 roku GrubSon wraz z przyjaciółmi założył zespół Wolność Słowa. Twórcy swe nagrania przygotowywali na komputerze w warunkach domowych. Debiutancki nielegal GrubSona pt. N.O.C. ukazał się w 2003 r. Wyprodukowany przez rapera debiut stylistycznie nawiązywał do takich stylów muzycznych jak hip-hop oraz dancehall. W 2009 roku GrubSon podpisał kontrakt na swoją pierwszą legalną płytę - O.R.S. Pochodzące z niej single Nowa fala oraz Na szczycie sprawiły, że muzyk błyskawicznie wspiął się po szczeblach kariery. Na początku 2011 roku GrubSon wydaje dwupłytowy album Coś więcej niż muzyka i po raz kolejny osiąga wielki sukces, a jego krążek pokrywa się platyną.


Godz. 22:30 – Koncert: Acid Drinkers


Acid Drinkers to jeden z najważniejszych polskich zespołów sceny hard n’heavy. Powstał w 1986 roku z inicjatywy Tomasza Titusa Pukackiego i Roberta Litzy Friedricha. ACID DRINKERS jest do dnia dzisiejszego najlepszym i najbardziej widowiskowym zespołem thrash metalowym w Polsce. Jego popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową. W swojej historii zagrali ponad 1000 koncertów. Są laureatami Fryderyków 1998, 2000, 2004 i 2009 w kategorii hard & heavy / metal, Złotego Bączka – nagrody TVP2 w kategorii „najlepszy zespół”, zostali także uznani przez czytelników i dziennikarzy miesięcznika Tylko Rock (obecnie – Teraz Rock) za jeden z pięciu najlepszych zespołów lat 90.


 


Program koncertów w sobotę 30 sierpnia:


Godz. 18:00 – Koncert: The Colonists


The Colonists to 5-osobowy zespół grający od lipca 2009 roku. Jak mówią o sobie są kolonistami, więc starają łączyć przeróżne gatunki muzyczne w jedną spójną całość. Muzycznie zespół oscyluje wokół nowoczesnego rocka, stylistycznie w okolicach Nickelback czy Creed. Piotr Metz z Radiowej Trójki nazwał ich jednym z najbardziej obiecujących zespołów 2012 roku. Wspaniały kontakt z publicznością był wielokrotnie zachwalany przez znanych muzyków z branży, jak np. Artura Gadowskiego, Tomasza Lipę Lipińskiego, jak również przez dziennikarzy muzycznych - wymienionego wcześniej Piotra Metza oraz dziennikarzy Magazynu Gitarzysta.


Godz. 19:00 – Koncert: Plast Band


Grają muzykę  funki, jazz-rock, blues, fusion. Jacek, Słoń i Skrzek - to był pierwszy skład zespołu. Wspólnie zaczęli grać w 1970 r. w szkolnym zespole pod nazwą PLASTUSIE. Ponieważ nazwa była nieco śmieszna dla uczniów szkół średnich w 1973 roku nazwali się PLAST BAND. Ze szkoły przenieśli się do klubu GROTA, który był głównym miejscem spotkań i zabaw młodzieży, grając repertuar Deep Purple, Jimiego Hendrixa, Led Zeppelin, Santany, a także swoje kompozycje. Zaczęły się także wyjazdy na liczne przeglądy, konkursy amatorskich zespołów muzycznych Dolnego Śląska. Wszędzie wzbudzali podziw a zarazem zdziwienie, poziomem i stylem ich muzyki, co prawie każdorazowo przynosiło im główne nagrody i wyróżnienia, zespołowe i indywidualne. Lata 1977 do 1987 to czas największych sukcesów: nagrania radiowe i telewizyjne, nagrody na ogólnopolskich przeglądach, wiele koncertów w całej Polsce i za granicą. W latach 80 tych członkowie zespołu grywali jednocześnie w innych formacjach. W 1986 PLAST BAND (w składzie: Jacek Kubański, Mirek Słoń Kreśniaków, Andrzej Mazur, Paweł Oleasz, Wojtek Kolak) wystąpił w prestiżowym festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. W 1992 r. przerwali działalność aż do 2001 roku. Impulsem do wznowienia wspólnego grania był jubileusz 25-lecia innej słynnej ząbkowickiej grupy TO-TAM.


Godz. 20:00 – Koncert: Oddział Zamknięty


Oddział Zamknięty to legenda polskiego rocka, który w 2014 roku obchodzi jubileusz 35 lat na scenie. Z tej okazji będzie to koncert z udziałem gości m.in Jarka Wajka, jednego z byłych ale najważniejszych wokalistów dla historii zespołu, z którym powstały  dobrze znane płyty Z miłości do rock and rolla, Terapia czy Bezsenność. Takie przeboje jak: Ten Wasz Świat, Andzia i ja, Zabijać siebie, Obudź się, Gdyby nie Ty, RzekaSama, Do... zna i śpiewa do dziś cała Polska. Ich pierwsza płyta Oddział Zamknięty (1983 r.) tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni sprzedała się w ilości ok. 250 tys. egzemplarzy. Dzisiaj zespół, w którego mianowniku od początku jest Wojtek Łuczaj-Pogorzelski - na Polskiej Scenie Rockowej, ma niesłabnący szacunek, popularność oraz jeszcze większą rzeszę wiernych fanów w przedziale wszystkich grup wiekowych. Temat poruszany we wszystkich utworach o destrukcji alkoholu, narkotykach, życiu z dnia na dzień, miłości, przyjaźni i niekończących się balangach – jest przez te lata wciąż aktualny i łączy się w sympatię już kilkupokoleniowej publiczności.


Godz. 22:00 – Koncert: Ray Wilson


Koncerty z serii GENESIS Classic – Ray Wilson przedstawiają największe przeboje Genesis (I can’t Dance, Land of Confusion, Follow you follow me, No Son of mine, Jesus he knows me, Invisible Touch, Ripples, Congo czy Carpet Crawlers) w wykonaniu ostatniego wokalisty tej grupy – Raya Wilsona oraz jego zespołu. W programie nie zabraknie także autorskich kompozycji Szkota, w tym utworów z jego najnowszego solowego albumu Chasing Rainbows. Ray Wilson wyróżniony przez Classic Rock Magazin jako jeden z najwybitniejszych wokalistówz Wielkiej Brytanii, kompozytor, autor tekstów, ceniony zwłaszcza za sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową. Swoją klasę potwierdził współpracą z zespołem Genesis, kiedy to w 1996 roku zastąpił w roli wokalisty Phila Collinsa. Wcześniej, w 1994 roku, debiutujący zespół Stiltskin z Rayem w składzie stworzył niezapomniany utwór Inside, który podbił listy przebojów całego świata. Szkocki wokalista współpracował także z takimi gwiazdami jak Armin Van Buuren, RPWL czy Scorpions. W zeszłym roku ukazał się najnowszy, solowy album Raya Wilsona zatytułowany Chaising Rainbows. Płyta została uznana przez wielu recenzentów za najlepszą w solowym dorobku Szkota.




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzą:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej