Pisarz (fantasy, kryminaÅ‚y), dziennikarz (wspóÅ‚pracowaÅ‚ m.in. z Radiem Aplauz i RMF FM), scenarzysta gier komputerowych, miÅ‚oÅ›nik maratonów. UrodziÅ‚ siÄ™ w Strzelinie, ale przez kilka lat mieszkaÅ‚ w KÅ‚odzku, z którego pochodzi jego rodzina. To wÅ‚aÅ›nie wspomnienia z KÅ‚odzka staÅ‚y siÄ™ inspiracjÄ… do napisania kryminaÅ‚ów retro (Glatz oraz Glatz. Kraj Pana Boga), których akcja rozgrywa siÄ™ na Ziemi KÅ‚odzkiej. Za Glatz autor nagrodzony zostaÅ‚ ZÅ‚otym Pociskiem publicznoÅ›ci. Nominowano go także do nagród Wielki Kaliber oraz Kryminalna PiÅ‚a.
Z Tomaszem Duszyńskim rozmawia Maciej Schulz.
Nie jest Pan rodowitym kÅ‚odzczaninem. SkÄ…d zatem zainteresowanie regionem i nadanie KÅ‚odzku rangi „tytuÅ‚owego bohatera” Pana książek?
RzeczywiÅ›cie nie urodziÅ‚em siÄ™ w KÅ‚odzku tylko w Strzelinie. Jednak pierwsze cztery lata spÄ™dziÅ‚em wÅ‚aÅ›nie tu, mieszkajÄ…c wraz z rodzicami i dziadkami przy ulicy Bohaterów Getta. Mój tato urodziÅ‚ siÄ™ w KÅ‚odzku, a ja czujÄ™ siÄ™ z tym miastem mocno zwiÄ…zany. Odwiedzam je tak czÄ™sto, jak tylko mogÄ™. MyÅ›lÄ™, że to wÅ‚aÅ›nie widok z balkonu kamienicy, w której mieszkaÅ‚em, na twierdzÄ™, stare miasto oraz moja ciekawość miejsc, które znaÅ‚em z dzieciÅ„stwa staÅ‚y siÄ™ inspiracjÄ… do stworzenia cyklu kryminaÅ‚ów retro.
W książkach siÄ™ga Pan do źródeÅ‚ historycznych. Czy trudno byÅ‚o do nich dotrzeć?
Pierwsze dwa, trzy miesiÄ…ce poÅ›wiÄ™ciÅ‚em kwerendzie w Archiwum PaÅ„stwowym w KamieÅ„cu ZÄ…bkowickim i WrocÅ‚awiu. OdwiedziÅ‚em Muzeum Ziemi KÅ‚odzkiej, BibliotekÄ™ MiejskÄ…, TwierdzÄ™ KÅ‚odzko, gdzie spotkaÅ‚em siÄ™ z ogromnÄ… życzliwoÅ›ciÄ… pracowników tych instytucji. MojÄ… wiedzÄ™ wzbogacali także pasjonaci KÅ‚odzka skupieni wokóÅ‚ portalu dawneklodzko.pl i grupy na Facebooku „KÅ‚odzko przed 1945 rokiem”. Te poszukiwania zaowocowaÅ‚y ogromnÄ… liczbÄ… ciekawostek, które później znalazÅ‚y siÄ™ w powieÅ›ciach. Dokumenty kÅ‚odzkiej policji, bankowych detektywów okazaÅ‚y siÄ™ bardzo wartoÅ›ciowym materiaÅ‚em, który pozwoliÅ‚ mi, mam nadziejÄ™, w miarÄ™ wiernie przedstawić obraz dawnego KÅ‚odzka. WierzÄ™, że dziÄ™ki tej pracy Glatz na kartach powieÅ›ci jest wiarygodny i peÅ‚en życia.
Niedawno otrzymał Pan nagrodę Złoty Pocisk publiczności za Glatz. Co oznacza dla Pana ta nagroda?
Oznacza bardzo wiele. Kryminał retro o Kłodzku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce. Nagrodę Złotego Pocisku zawdzięczam głosującym czytelnikom, także tym z Kłodzka, za co bardzo dziękuję. Powieść doczekała się także nominacji do nagrody Kryminalnej Piły i nagrody Wielkiego Kalibru. To daje sporo satysfakcji i motywację do pisania kolejnych odsłon tej historii.
Czy zamierza Pan kontynuować pisanie o kryminalnej przeszÅ‚oÅ›ci naszego regionu? Może też pochyli siÄ™ Pan nad wspóÅ‚czesnymi wydarzeniami?
Pozostawiam sobie prawo do zainteresowania przeszÅ‚oÅ›ciÄ… KÅ‚odzka, Glatzem sprzed 1945 roku. PiszÄ™ także kryminaÅ‚y wspóÅ‚czesne, staram siÄ™ jednak nie dotykać wciąż żywych w pamiÄ™ci rodzin i bliskich spraw, które wstrzÄ…snęły lokalnymi spoÅ‚ecznoÅ›ciami. To trudne tematy, wymagajÄ…ce delikatnoÅ›ci i podejmowania trudnych pisarskich wyborów.
Jest Pan także scenarzystÄ… gier komputerowych. Jakiej tematyki sÄ… to gry i czy zobrazowanie PaÅ„skich pomysÅ‚ów na ekranie komputera daje Panu satysfakcjÄ™ porównywalnÄ… do wydania książki?
WspóÅ‚pracujÄ™ z producentami gier jako scenarzysta. To pole do dużej zabawy i wspaniaÅ‚a nauka warsztatu. Dead Island Riptide chociażby, to typowo rozrywkowy tytuÅ‚. DoczekaÅ‚ siÄ™ ogromnej popularnoÅ›ci na rynkach zagranicznych. WspóÅ‚tworzenie gier oczywiÅ›cie jest satysfakcjonujÄ…ce, jednak to praca bardzo zespoÅ‚owa. Przy pisaniu książki muszÄ™ polegać przede wszystkim na sobie. To odpowiada mi niewÄ…tpliwie bardziej.
Podziel siÄ™ tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów