Kolejna część historii niezwykłych kotów, podróżujących w czasie po najpiękniejszych miejscach Ziemi Kłodzkiej ukaże się niebawem w księgarniach. Kolejny raz Fusia i Bury, dzieci czarodziejki Glacelli, przeniosą najmłodszych w krainę magii i przygód. Skarby królewny Pikotki to już czwarta część opowieści dla dzieci autorstwa Łady Ponikowskiej i Marty Zilbert.
Magiczne koty, czarodziejka i podróże w czasie to idealny przepis na bajkę, która spodoba się każdemu dziecku. A jeśli do sprawnie opowiedzianej historii dodamy autentyczne postaci i wydarzenia historyczne otrzymamy książkę, która nie tylko rozwija wyobraźnię, ale i uczy. Lekka forma, ciekawe powieści i mnóstwo interesujących faktów, które pozwalają na poznanie Ziemi Kłodzkiej, to wyróżniki książeczek autorstwa Łady Ponikowskiej i Marty Zilbert. Pierwsze dwie pozycje opowiadające o kocim rodzeństwie, Tajemnica Glacelli oraz Czary Glacelli, pojawiły się w księgarniach w 2007 roku. Fusia i Bury oprowadzały w nich po zakamarkach Kłodzka - zapoznały młodych łowców przygód z tajemnicami miasta, a jednocześnie poddały ich główki interesującym zagadkom logicznym. W 2008 roku, ukazał się kolejny cykl opowiadań, Labirynt konwalii, w którym baśniowe koty odwiedziły pozostałe miejscowości Ziemi Kłodzkiej m.in. Bystrzycę, Kudowę, Duszniki, Wambierzyce i Lądek. W każdej z bajek rodzeństwo przeżywa niezwykłą przygodę, której kanwa zasadza się na konkretnym wydarzeniu historycznym np. pobycie młodego Fryderyka Chopina w Dusznikach. Pod tekstem autorki zamieściły słowniczek najtrudniejszych pojęć oraz informacje o autentycznych postaciach, które pojawiły się w opowiadaniu. Wszystko to oprawione mnóstwem ilustracji, mapek i kolorowanek.
Obecnie pisarki przygotowują czwartą część opowieści – Skarby królewny Pikotki. Fusia i Bury wyruszą w niej w kolejną podróż po Ziemi Kłodzkiej. Wraz z nowymi przyjaciółmi mężnie stawią czoła groźnemu trolowi oraz innym niebezpieczeństwom. Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe – wydawca bajek - czyni starania, aby w mieście, a także w regionie, powstał szlak kociego rodzeństwa. Obecnie, w Kłodzku na murze klasztoru oo. franciszkanów, przy wejściu do szkoły społecznej oraz w Muzeum Ziemi Kłodzkiej powstały cztery kamienne rzeźby głównych bohaterów książek. Przeprowadzono też konkurs plastyczny i literacki (oba dotyczące opowieści), a w bibliotekach powiatu kłodzkiego odbyło się wiele spotkań z autorkami. Wszystkie części bajek o czarodziejskich kotach cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów