MiÅ‚oÅ›nicy Sudetów Wschodnich mogÄ… powitać wiosnÄ™ na szlaku. Polecamy wyjÄ…tkowÄ… podróż Szlakiem Kurierów SolidarnoÅ›ci w Górach ZÅ‚otych. Trasy wzdÅ‚uż granicy polsko-czeskiej dawniej stanowiÅ‚y azyl dla przeciwników komunistycznego reżimu, dziÅ› zachwycajÄ… pejzażami i uczÄ… najnowszej historii.
W Karkonoszach, szlak biegnÄ…cy granicznym grzbietem nazwano DrogÄ… Przyjaźni Polsko-CzechosÅ‚owackiej. Graniczne pasma pokryte gÄ™stÄ… sieciÄ… Å›cieżek turystycznych stanowiÅ‚y miejsce spotkaÅ„ opozycjonistów, dajÄ…c im jednoczeÅ›nie alibi w postaci tzw. turystyki stosowanej. W przeciwieÅ„stwie do otwartych przestrzeni, patrolowanie szlaków przez sÅ‚użby graniczne byÅ‚o znacznie trudniejsze. Jednak Droga Przyjaźni nadawaÅ‚a siÄ™ jedynie do organizowania spotkaÅ„ osób o maÅ‚o znanych nazwiskach. Dlatego dziaÅ‚acze pomyÅ›leli o Sudetach Wschodnich. Do podgórskich miejscowoÅ›ci dojeżdżaÅ‚y autobusy (z KÅ‚odzka i WrocÅ‚awia), co wiÄ™cej szlaki w Górach ZÅ‚otych i Masywie Åšnieżnika w wielu miejscach Å‚Ä…czÄ… siÄ™ z ich czeskimi odpowiednikami. Tutejsze trasy byÅ‚y w niewielkim stopniu uczÄ™szczane, co powodowaÅ‚o rozleniwienie funkcjonariuszy WOPu. Miejsca spotkaÅ„ wytypowano posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ numerami sÅ‚upków granicznych. Sprawdzali je studenci wyposażeni w zaÅ›wiadczenia z dziekanatu, informujÄ…ce o prowadzeniu badaÅ„ seminaryjnych w ramach praktyk terenowych. Każdemu ze sÅ‚upków nadano żeÅ„skie imiÄ™, a dniem spotkaÅ„ byÅ‚a zawsze sobota (godz. 12.00). WystarczyÅ‚o zadzwonić, nawet na podsÅ‚uchiwany numer telefonu i podać krótkÄ… informacjÄ™, np. Anita przyjeżdża 27 wrzeÅ›nia. Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie nie byÅ‚o nieporozumieÅ„. System funkcjonowaÅ‚ bezbÅ‚Ä™dnie od wiosny 1987 roku, aż do ostatniego przerzutu, 18 listopada 1989 roku.
Na górskich szlakach spotykali siÄ™ także legendarni dziaÅ‚acze. Kiedy objÄ™li urzÄ™dy paÅ„stwowe rozpoczÄ™li realizacjÄ™ idei, które narodziÅ‚y
siÄ™ wÅ‚aÅ›nie na górskim szlaku (m.in. projekt Grupy Wyszehradzkiej).
W marcu 1990 roku na PrzeÅ‚Ä™czy Karkonoskiej odbyÅ‚o siÄ™ pierwsze spotkanie Lecha WaÅ‚Ä™sy, ówczesnego PrzewodniczÄ…cego NSZZ Solidarność, z Vaclavem Havlem Prezydentem Federacji Czesko- -SÅ‚owackiej. JesieniÄ… tego samego roku zorganizowano cykl akcji Otwórzcie Granice. W pierwszych dniach wrzeÅ›nia na PrzeÅ‚Ä™czy Okraj Prezydent Havel, w towarzystwie ministra spraw zagranicznych - JiÅ™iho Dientsbiera, podniósÅ‚ graniczny szlaban. Niestety tuż po zakoÅ„czeniu manifestacji szlaban ponownie opadÅ‚ na dÅ‚ugie lata.
Celem Szlaku SolidarnoÅ›ci jest przybliżenie spoÅ‚eczeÅ„stwu historii wspóÅ‚pracy polskich, czeskich i sÅ‚owackich dziaÅ‚aczy opozycji demokratycznej w II poÅ‚owie lat 80-tych minionego wieku. Spacerowy charakter Å›cieżek oraz infrastruktura szlaku sprawiajÄ…, że jest on dostosowany do potrzeb nie tylko zaawansowanych piechurów, ale także kuracjuszy i ludzi w podeszÅ‚ym wieku (fragmenty tras sÄ… przystosowane dla osób niepeÅ‚nosprawnych).
W 2007 roku otworzono pierwszy etap Szlaku SolidarnoÅ›ci Polsko-Czesko-SÅ‚owackiej z LÄ…dka Zdroju do Javornika. Od listopada 2010 r. caÅ‚y szlak jest już dostÄ™pny dla zwiedzajÄ…cych. SzczegóÅ‚owe informacje na temat projektu oraz tras dostÄ™pne sÄ… na www.szlakkurierow.pl.
Ewa Chalecka
Podziel siÄ™ tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów