TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Papierowe lato



Na półmetku wakacji dusznickie Muzeum Papiernictwa zaprasza na Święto Papieru. Impreza organizowana cyklicznie od 2001 roku tym razem odbędzie się w dniach 29-30.07.


Święto Papieru to największe wydarzenie organizowane przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Dwudniowy festyn popularyzuje wiedzę o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Ideą święta jest umożliwienie gościom młyna uczestnictwa w warsztatach, m.in. samodzielnego wykonania arkusza papieru czerpanego, zbadania jego cech i własności (zabytkowa aparatura metrologiczna), poznania techniki druku oraz sposobów zdobienia arkuszy papieru (marmurkowanie, shibori, batik).
Na muzealnym dziedzińcu organizowane są konkursy z nagrodami: konkurs sprawnościowy dla rodzin (trójbój papierowy: podnoszenie papierowej sztangi, pchnięcie papierową kulą i rzut papierową rolką do celu), konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym oraz konkurs na najlepszą pamiątkę regionalną. Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi.
Uczestnictwo w imprezie, jak i zwiedzanie w tym czasie muzeum jest bezpłatne. Podczas tegorocznego Święta Papieru odbędzie się m.in. prezentacja wystawy stałej Polski pieniądz papierowy (30.07., ok. godz. 12.00) oraz wystawy czasowej Polifonia (28.07, godz. 10.00), finisaż wystawy sztuki papieru Papierowe inspiracje (miniatury wykonane przez członków zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Czerpalników i Artystów Papieru IAPMA – 29.07 ok. godz. 16.00) a także koncert zespołu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet (29.07, godz. 17.00).
Wystawy Polski pieniądz papierowy oraz Polifonia zaprezentowane będą w dwóch nowych pomieszczeniach, do tej pory niedostępnych dla zwiedzających. Pierwsza ekspozycja składa się z 3 bloków tematycznych: Historia banknotów, Fałszerze banknotów, Produkcja banknotów. Każdy z nich wyposażono w nowoczesne urządzenia audiowizualne, umożliwiające łatwiejszy i atrakcyjniejszy odbiór prezentowanych materiałów. Na drugiej wystawie prezentowane będą prace trzech artystek z różnych pokoleń twórców związanych z Pracownią Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi: Magdaleny Soboń, Barbary Mydlak oraz Ewy Latkowskiej-Żychskiej. Ta ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 28.07 do 8.01.2018. Szczegóły na www.muzpap.pl


Muzeum Papiernictwa
w Dusznikach-Zdroju




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzą:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej