Bardo słynie nie tylko z Bazyliki i objawień Matki Boskiej, ale także z Ruchomej Szopki Panoramicznej. Właśnie wokół tego unikatowego dzieła oraz wokół Olgi Tokarczuk toczyć będą się styczniowe wydarzenia w mieście.
Szopka powstała w 1967 roku. Urządzili ją Redemptoryści dla upamiętnienia 700-lecia (1270-1970) pielgrzymowania do Barda. Miejsce, w którym ją umieszczono (pl. Wolności 5) do 1803 roku było kryptą grzebalną dla zakonników. Atmosfera podziemnego pomieszczenia o łukowatym sklepieniu, wypełnionego przyciszonym dźwiękiem mechanizmów poruszających kolorowymi figurkami sprawia, że zwiedzający czują się tu jak w świecie baśni. Szopka zadziwia bogactwem kolorów, postaci, dynamizmem. Obok sylwetek znanych z biblijnego Betlejem, pojawiają się inne, współczesne, znane dzisiejszym pielgrzymom.
Szopka stanowi atrakcję nie tylko dla najmłodszych. Jej niezwykłość doceniła m.in. Olga Tokarczuk.
Bardo leży w Sudetach, w jednej z dolin, które roją się tutaj szczególnie obficie - małe zmarszczki na twarzy ziemi (...). Są tutaj dwa kościoły, jeden klasztor (...), jest restauracja i kilka małych barów oferujących miejscową specjalność - pstrągi w migdałach (...). I oczywiście szopka...
Dziewiątego stycznia w miejscowej bazylice otwarta zostanie X Jubileuszowa Wystawa Szopek. Wydarzenie połączono z happeningiem Wielkie Budowanie Szopki Bardzkiej, będącym realizacją idei Olgi Tokarczuk przyprowadzić świat pod drzwi szopki... (cytat, Bardo. Szopka). Z kolei w dniach 24-27.01 w Centrum Kultury i Promocji (ul. Kolejowa 12, tel. 748170827) odbędzie się Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych Bardo. Szopka. W tym roku kolędnicy powalczą nie tylko o Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Bardo, ale również o Nagrodę Olgi Tokarczuk. Pisarka zasiądzie w jury.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów