TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglÄ…darki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Ludzie z naszych stron - Stanisław Kudełko



MiÅ‚oÅ›nik motoryzacji i sztuki. Pochodzi z CheÅ‚ma Lubelskiego. Przed niespeÅ‚na dwudziestu laty miÄ™dzy Dusznikami a SzczytnÄ… zaÅ‚ożyÅ‚ warsztat samochodowy, w którym oprócz zwyczajnych aut rekonstruuje historyczne samochody uznanych na Å›wiecie marek.


Ze Stanisławem Kudełko rozmawia Maciej Schulz.


M.S.: Od czego zaczęła się Pańska przygoda z samochodami?
S.K.: Wszystko zaczęło siÄ™ w dzieciÅ„stwie, kiedy jak każdy chÅ‚opiec marzyÅ‚em o kierowaniu autem. Samochodów byÅ‚o wówczas maÅ‚o, widziaÅ‚em je przede wszystkim w gazetach i w telewizji. Moje pierwsze spotkanie ze starymi samochodami zawdziÄ™czam naszym sÄ…siadom, do których przedwojennym Oplem Kapitanem przyjeżdżaÅ‚a rodzina z WrocÅ‚awia. Stara taksówka po tak dÅ‚ugiej drodze czÄ™sto wymagaÅ‚a remontów, w których chÄ™tnie pomagaÅ‚em. Pierwsze jazdy samochodem zaliczyÅ‚em podczas nauki w technikum kolejowym w Lublinie. ByÅ‚a to duża szkoÅ‚a, wiÄ™c posiadaÅ‚a wÅ‚asne auto - WarszawÄ™, na którym zdawaliÅ›my prawo jazdy. Kiedy zdaÅ‚em egzamin otrzymaÅ‚em kierownicÄ™, która kiedyÅ› zamontowana byÅ‚a w szkolnej Warszawie. Dumny i szczęśliwy przyniosÅ‚em jÄ… do domu. Mimo, że moja mama nie wierzyÅ‚a w moje marzenia o posiadaniu auta, ja nie traciÅ‚em wiary. Jak widać losy poukÅ‚adaÅ‚y siÄ™ tak, że dziÅ› samochody sÄ… moim chlebem powszednim. Wszystko zaczęło siÄ™ od tzw. „skÅ‚adaków”, które modne byÅ‚y w Polsce na poczÄ…tku lat 90-tych ubiegÅ‚ego wieku. Przez okoÅ‚o 10 lat przywoziÅ‚em je z Niemiec. Ich rozbieranie i skÅ‚adanie byÅ‚o doskonaÅ‚Ä… naukÄ… o samochodach.


M.S.: A miÅ‚ość do starych samochodów? Czy to pochodna wspomnieÅ„ z dzieciÅ„stwa?
S.K.: MyÅ›lÄ™, że wywodzi siÄ™ ona z mojej fascynacji sztukÄ…. BÄ™dÄ…c dzieckiem, jako ministrant miaÅ‚em styczność ze sztukÄ… sakralnÄ…. Jako mÅ‚ody chÅ‚opiec zbieraÅ‚em stare monety, interesujÄ…ce przedmioty znajdujÄ…ce siÄ™ na strychach domów, a uczÄ…c siÄ™ w technikum kolejowym chodziÅ‚em na otwarte wykÅ‚ady z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wrażliwość na piÄ™kno z czasem przelaÅ‚em na samochody i poÅ‚Ä…czyÅ‚em dwie pasje w jednÄ….


M.S.: Do PaÅ„skiego warsztatu trafiajÄ… auta z paÅ„stw bÄ™dÄ…cych motoryzacyjnymi potÄ™gami jak Niemcy czy WÅ‚ochy. W jaki sposób zagraniczni klienci odnajdujÄ… PaÅ„ski warsztat?
S.K.: KtoÅ› powiedziaÅ‚, że prowincja nie jest pojÄ™ciem geograficznym, ale czymÅ› co tkwi w nas. Kiedy rozpoczynaÅ‚em swojÄ… dziaÅ‚alność znajdowaÅ‚em na szrotach w Niemczech stare, zardzewiaÅ‚e auta, których czÄ™sto nie znaÅ‚em. ZaczÄ…Å‚em czytać na ich temat. RozmawiaÅ‚em z ich wÅ‚aÅ›cicielami - opowiadali mi historie pojazdów, których nikt nie byÅ‚ w stanie naprawić. ZaczÄ…Å‚em zastanawiać siÄ™ nad tym by ratować te auta. Kiedy odwoziÅ‚em wyremontowane pojazdy do ich zagranicznych wÅ‚aÅ›cicieli, urzÄ™dnicy firm spedycyjnych pytali kto je odnawiaÅ‚. DziÄ™ki poczcie pantoflowej dowiadywali siÄ™ o mnie znajomi celników – lekarze, prawnicy itd. Z czasem trafiÅ‚y do mnie coraz starsze i bardziej skomplikowane modele. Kiedy otwieraÅ‚em dziaÅ‚alność gospodarczÄ… we wniosku napisaÅ‚em „naprawa samochodów, rekonstrukcje starych samochodów i budowa kabrioletów”. Wtedy nikt nie wierzyÅ‚, że bÄ™dÄ™ siÄ™ tym naprawdÄ™ zajmowaÅ‚.


M.S.: W jakim stanie trafiajÄ… do Pana te samochody?
S.K.: Czasami przyjeżdżajÄ… w workach lub kartonach. CzÄ™sto sÄ… to auta zÅ‚ożone z innych i zdarza siÄ™, że ich wÅ‚aÅ›ciciele nie wiedzÄ… co majÄ…. MuszÄ™ wiÄ™c robić inwentaryzacjÄ™ – fotografujÄ™ każdÄ… część i każdy kolejny etap prac. To co dostaÅ‚em porównujÄ™ z literaturÄ…. Później przygotowujemy stanowiska, na których rozkÅ‚adamy i ukÅ‚adamy auta. Zaczyna siÄ™ od podwozia. To bardzo skomplikowana i czasochÅ‚onna praca.


M.S.: Zatem jest to ręczna robota.
S.K.: Tak. Starzy mistrzowie mieli dużo mniejsze możliwoÅ›ci techniczne niż my mamy dzisiaj. StaraÅ‚em siÄ™ dotrzeć do ich technik, zatem wszystko robimy rÄ™cznie przy użyciu prostych narzÄ™dzi. MusiaÅ‚em też nauczyć siÄ™ jak gnie siÄ™ drewno w wodzie, ponieważ stary Mercedes 170 V z 1937 r., którego rekonstruowaÅ‚em miaÅ‚ szkielet wykonany z drewna.


M.S.: A jakie najciekawsze auto wyjechało z Pańskiego warsztatu?
S.K.: Każde auto jest dla mnie jak dziecko, które chciaÅ‚bym jak najlepiej wychować. Te auta majÄ… duszÄ™. Czasami naprawiam samochód przez 5 lat. Przez tak dÅ‚ugi czas można siÄ™ z nim zwiÄ…zać. RemontowaÅ‚em auta takich marek jak Fiat, Porsche, Triumph, MG, BMW, Peugeot, Opel Manta, Jaguar, Lamborghini, Alfa Romeo, Lancia, Ferrari, Volkswagen. Ale do najciekawszych modeli z pewnoÅ›ciÄ… należaÅ‚ Fiat Topolino B Sport, który w 1948 roku startowaÅ‚ na sÅ‚ynnym torze Le Mans.




Podziel siÄ™ tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzÄ…:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi KÅ‚odzkiej