Pierwszy Festiwal im. Felixa Mendelssohn’a-Barthlody’ego to najważniejsze wydarzenie kulturalne listopada w Dusznikach.
Od 24 do 26 listopada miasto wypełni muzyka. W tych dniach Duszniki po raz pierwszy zorganizują Festiwal im. Felixa Mendelssohn’a-Bartholdy’ego. W ostatni czwartek miesiąca (24.11, godz. 19.30) w Dworku Chopina wystąpi krakowski zespół klezmerski Klezzmates. Twórczość grupy inspirowana jest przede wszystkim tradycyjną muzyką żydowską, ale również bałkańską, jazzową oraz klasyczną. Zespół został doceniony m.in. przez jury Festiwalu Nowa Tradycja, organizowanego przez Program II Polskiego Radia. Skład grupy, to: Tomasz Polak (klarnet), Bartłomiej Staniak (skrzypce), Jarosław Wilkosz (kontrabas), Krzysztof Kossowski (perkusja i instrumenty perkusyjne), a także Marcin Wiercioch (akordeon). Koncert inaugurujący nowy dusznicki festiwal odbędzie się w ramach cyklu Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych, organizowanych przez Fundację Pro Arte z Wrocławia.
W piątek (25.11, godz. 19.30) w dusznickim dworku zabrzmią pieśni F. Mendelssohn’a i F. Chopina w wykonaniu Kingi Adamczuk (sopran) i Aleksandry Orłukowicz (fortepian).
Ostatni dzień festiwalu upłynie pod znakiem koncertu grupy Karol Lipiński Ensamble. Wystąpią: Andrzej Ładomirski (skrzypce), Urszula Marciniec-Mazur (wiolonczela) oraz Mirosław Gąsieniec (fortepian). Usłyszymy Pieśni bez słów F. Mendelssohn’a w opracowaniu na trio fortepianowe. Dworek Chopina, godz. 19.30.
Maciej Schulz
Festiwal zorganizowano na pamiątkę pobytu słynnego kompozytora w Dusznikach w 1823 roku. Wówczas jako 14-latek odwiedził
posiadłość swoich stryjów mieszkających w Dolinie Strążyskiej. Podczas wizyty w Dusznikach kompozytor zaprzyjaźnił się z kapelmistrzem orkiestry zdrojowej, muzykując z nim i uzdrowiskowym zespołem. Do dzisiaj zachował się budynek, w którym mieszkał kompozytor (ul. Wojska Polskiego 51). Do największych dzieł artysty należą Sen nocy letniej oraz Marsz Weselny.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów