TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Listy z podróży



Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza na wystawę obrazów łódzkiego artysty Włodzimierza Stelmaszczyka oraz na koncert bożonarodzeniowy chóru Concerto Glacensis.


W grudniu muzeum zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw. Otwarcie pierwszej z nich pt. Miasto i czas odbędzie się 15 grudnia (godz. 18.00). Dwujęzyczna ekspozycja prezentuje historię powstania i rozwoju dwunastu śląskich miast – w tym Kłodzka. Dzień później (16.12, godz. 18.00) w muzeum odbędzie się wernisaż wystawy najnowszych prac łódzkiego malarza Włodzimierza Stelmaszczyka pt. Listy z podróży. - To obrazy ryte w piasku - wyjaśnia a rtysta. - Zawierają elementy, które udało mi się znaleźć na śródziemnomorskich plażach, na przykład wyrzucone przez morze patyki o ciekawych kształtach czy błękitny szyld greckiej tawerny.
Na ostatni czwartek miesiąca (29.12, godz. 17.00) zaplanowano koncert bożonarodzeniowy Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis. Grupa powstała w 1998 roku. Dziś w jej szeregach śpiewają zarówno uczniowie, jak i dorośli przedstawiciele różnych profesji. Zespół chętnie wykonuje różnorodną muzykę a cappella a także wielkie formy oratoryjne. Wstęp wolny.


Włodzimierz Stelmaszczyk pochodzi z Polanicy, ale od lat mieszka i tworzy w Łodzi. Studia ukończył na Wydziale Tkaniny tamtejszej PWSSP. Po dyplomie, obok pracy dydaktycznej, zajmował się malarstwem, gobelinem i złotnictwem artystycznym. W swoim bogatym dorobku ma wystawy w kraju i za granicą. Obecnie jest profesorem ASP w Łodzi, kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuk Wizualnych i kuratorem uczelnianej galerii Blok poświęconej sztuce łódzkiej, gdzie wystawiał m.in. dzieła Katarzyny Kobro oraz uczniów i współpracowników Władysława Strzemińskiego. Wiele dzieł Włodzimierza Stelmaszczyka charakteryzuje efekt zwany sfumato. Nadaje on obrazom aksamitną miękkość, a przedstawiane formy osnuwa charakterystyczną, niebieskawą mgłą. Mistrzem sfumato był Leonardo da Vinci - to jemu przypisuje się odkrycie tej techniki. Dlatego malarstwo Włodzimierza Stelmaszczyka często określa się jako grę przestrzenną z pozorną dwuwymiarowością. Podczas grudniowej wystawy artysta zaprezentuje obrazy powstałe w latach 2005-2011, w tym malarstwo inspirowane podróżami do Włoch i Grecji. Ciężar i fakturalność jest wyraźną reakcją na poprzedni okres charakteryzujący się lekkością i przeźroczystością. Podobnie jak w malarstwie pop-artu autor użył rzeczy znalezionych (fragmenty starych szyldów, reklam, patyków), które włącza do obrazów. Okres sfumato jak i Listy z podróży charakteryzuje logika kompozycji, jak i przenikanie planów, zmiana i kontynuacja.


Ewa Chalecka




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzą:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej