W styczniu miasta regionu zapraszają do wspólnego kolędowania. Przed publicznością zaprezentują się m.in. lokalne chóry oraz grupa Igramy z pokusą.
Kłodzko (6, 13 i 14.01)
W pierwszą sobotę stycznia (6.01) Kłodzko zaprasza na Kolędowanie przy szopce. Tuż po mszy, o godz. 17.00 z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP wyruszy barwny orszak kolędników. Metą dla orszaku będzie szopka usytuowana na kłodzkim rynku. Na chętnych będzie tam czekał ciepły, aromatyczny posiłek z największej plenerowej patelni w Polsce.
W kolejną sobotę (13.01) o godz. 16.00, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej (pl. Franciszkański) rozpocznie się kolędowanie przy żłóbku. W programie m.in. przegląd kolęd z udziałem laureatów IV Ogólnopolskiego Kolędowego Konkursu Gitarowego w Bystrzycy Kłodzkiej oraz występ grupy Igramy z pokusą.
W niedzielę (14.01, godz. 16.00) Muzeum Ziemi Kłodzkiej (ul. Łukasiewicza 4) zaprasza na koncert kolęd Z miłości do Bożej Dzieciny… w wykonaniu Miejskiego Chóru Mieszanego Lutnia. W tym roku kłodzki chór będzie kolędować razem z bystrzyckim Chórem z gór. Każdy z chórów zaprezentuje kilka kolęd i pastorałek w różnych językach.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Duszniki (7.01)
Z koncertem kolęd i pastorałek w sobotę 7 stycznia wystąpi dusznicki chór Makrotumia. Zespół wokalny zaprasza do Dworku Chopina na godz. 16.00. W repertuarze chórzystów znajdą się nie tylko znane kolędy, ale także ludowe pastorałki. Wstęp wolny.
Stronie (27.01)
Do wspólnego kolędowania miasto zaprasza w sobotę 27 stycznia o godz. 13.00 do budynku CETiK-u (ul. Kościuszki 18). W programie m. im. koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu lokalnych zespołów oraz słodki poczęstunek dla wszystkich gości. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Bardo (6.01)
W tym roku Bardo jako jedyne miasto w okolicy zaprasza na tradycyjny Orszak Trzech Króli. Przejdzie on tradycyjnie od ulicy Skalnej (godz. 14.00) do bazyliki, gdzie odbędzie się koncert (ok. godz. 15.00). Podczas przystanków orszaku odbywały się będą uliczne jasełka i odegrane zostaną sceny nawiązującej do ewangelicznych treści bożonarodzeniowych. W bazylice wystąpią dwa zespoły wokalne z Barda – Wiolinek i Przełomiacy. Przed koncertem otwarta zostanie wystawa szopek Bardo. Szopka 2017.
Do szopki
Do Polski zwyczaj tworzenia szopek bożonarodzeniowych dotarł już w XIII w. Tradycja szybko się przyjęła i zyskała popularność. Nic dziwnego, że dziś w każdym kościele szopka stanowi główny element bożonarodzeniowego wystroju. W niektórych parafiach pojawiają się kontrowersyjne szopki odzwierciedlające np. wydarzenia polityczne lub poruszające kwestie obyczajowe. W wielu co roku organizowana jest tzw. żywa szopka. W stajence stoją prawdziwe zwierzęta a aktorzy odgrywają rolę Maryi, św. Józefa i pasterzy.
Kłodzko, a konkretnie biblioteka oo. Franciszkanów przy ul. Daszyńskiego zaprasza na wystawę szopek bożonarodzeniowych, prezentowaną przez Jacka i Wandę Dutka z Hanoweru (właściciele kolekcji). Na ekspozycję składa się kilkaset szopek z całego świata. Wernisaż odbędzie się 10 grudnia, a wystawę można będzie oglądać do końca stycznia 2018 r.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów