Nowa Ruda zaprasza na weekend z gwiazdami (13-14.07). Koncerty Krzysztofa Daukszewicza, Jaromira Nohavicy i Grzegorza Turnaua będą drugą odsłoną tegorocznego cyklu Lato w mieście.
W sobotę 13 lipca o godz. 20.00 noworudzki Rynek zamieni się w krakowską Piwnicę pod Baranami - królową poezji śpiewanej. Najpierw publiczności zaprezentuje się Wojciech Gęsicki, ciechanowski bard, laureat m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. Po nim wystąpi Antoni Muracki - warszawski poeta i tłumacz, zajmujący się popularyzacją twórczości czeskiego barda Jaromira Nohavicy. Jako trzeci na noworudzkiej scenie pojawi się Jerzy Filar ze swoimi muzykami. Artysta zadebiutował w 1973 r. jako współtwórca zespołu Nasza Basia Kochana (przebój Samba sikoreczka). Współpracował też z Grażyną Łobaszewską i Hanką Bielicką. Kolejną gwizdą jaka rozbłyśnie na noworudzkim Rynku będzie Krzysztof Daukszewicz. Satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Wraz z Januszem Gajosem współtworzył kabaret Hotel Nitz, występował w kabarecie Pod Egidą. Dziś ma swoją rubrykę w Przeglądzie i jest stałym gościem Szkła kontaktowego. Następnie sceną zawładną Bieguni, noworudzki zespół założony w 2009 roku, ale prawdziwym hitem dnia będzie występ bijącego rekordy popularności w Polsce i Czechach Jaromira Nohavicy.
Drugi dzień lipcowej odsłony Lata w mieście (14.07, Rynek) rozpocznie projekcja filmu Rok diabła z Jaromirem Nohavicą w roli głównej (godz. 17.00). Na godz. 21.00 zaplanowano występ Szymona Zychowicza, związanego z krakowskimi kabaretami Zielone Szkiełko i Piwnicą pod Baranami. Po nim zagrają Bieguni, a gwiazdą wieczoru będzie Grzegorz Turnau.
Maciej Schulz
Jaromir Nohavica
Czeski pieśniarz, kompozytor i poeta. Początkowo pisał teksty dla innych artystów i dopiero w 1982 r. rozpoczął własną karierę sceniczną. Od lat 90. XX wieku należy do najpopularniejszych artystów w Czechach oraz na Słowacji. Jego piosenka pt. Minulost trafiła na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu III. Napisał ponad 400 utworów i nagrał 17 albumów.
Grzegorz Turnau
Pianista, kompozytor, wokalista i poeta. Urodził się w Krakowie. W swojej twórczości wykorzystuje teksty wybitnych polskich poetów XX wieku (Brzechwa, Leśmian, Herbert czy Gałczyński). Nagrał 14 solowych albumów. Dziewięciokrotny laureat nagrody muzycznej Fryderyk, zdobywca dwóch SuperJedynek.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów