TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Festiwal nauk



Dolnośląski Festiwal Nauki po raz trzeci zagości w Bystrzycy (6-7.10). Do miasta przybędą m.in. naukowcy, wojskowi płetwonurkowie, gen. Mirosław Hermaszewski oraz przenośne planetarium Bajkonur.


Dolnośląski Festiwal Nauki to impreza popularnonaukowa organizowana co roku jesienią m.in. przez wyższe uczelnie Wrocławia oraz instytuty Polskiej Akademii Nauk. Jej adresatami są wszyscy miłośnicy nauki, kultury i sztuki. W 2009 roku Bystrzyca dołączyła do festiwalowych miast Dolnego Śląska: Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Legnicy, Ząbkowic, Zgorzelca, Dzierżoniowa i Bolkowa. Tegoroczny festiwal rozpoczął się 16 września we Wrocławiu, ale na Ziemi Kłodzkiej święto nauki odbędzie się 6 i 7 października. W jego programie znalazły się wykłady, warsztaty, wycieczki, koncerty i prezentacje nawiązujące do festiwalowego hasła - Nauka kluczem do natury. Odbywać się one będą nie tylko w Bystrzycy. Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zaprasza na dwa wykłady: prelekcję o NASA prof. Pawła Rudawego (6.10., godz. 17.00) inaugurującą wernisaż wystawy zdjęć kosmosu wykonanych podczas prac NASA, m.in. w ramach programu Apollo, oraz na wykład geologa Antoniego Stryjewskiego o meteorytach (7.10, godz. 10.00). Dusznickie Muzeum Papiernictwa proponuje natomiast lekcje muzealne z warsztatami czerpania papieru (6-7.10).


Festiwal w Bystrzycy obfitował będzie w wydarzenia, których tematem przewodnim uczyniono kosmos. Honorowym gościem pierwszego dnia festiwalu (6.10) będzie gen. Mirosław Hermaszewski - jedyny Polak, który przebywał w kosmosie. Spotkanie z astronautą rozpocznie się o godz. 12.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy (ul. Wojska Polskiego 20). Tego dnia odbędą się też wykłady poświęcone ciekawostkom matematyki i fizyki, cudom współczesnej medycyny oraz tajnikom medycyny sądowej (znaczenie DNA). Dowiemy się również czym jest i jak powstaje mapa geologiczna. Nie zabraknie opowieści o podróżach (Madagaskar i Nowa Zelandia) oraz warsztatów teatralnych i rysunku.


Drugiego dnia wydarzenia (7.10) festiwalowa publiczność będzie miała okazję zwiedzić pokład przenośnego planetarium Bajkonur o raz w ysłuchać w ykładów na temat gwiazd i gwiazdozbiorów. Kolejną niecodzienną atrakcją będzie spotkanie z wojskowymi płetwonurkami, którzy zademonstrują gościom festiwalu swoje umiejętności. Tego dnia odbędzie się wiele wykładów, których tematem przewodnim będzie chemia, m.in. w miłości, wróżenie ze śliny oraz rewolucje w tej dziedzinie. Specjaliści opowiedzą o znaczeniu linii papilarnych oraz tajemnicach wirusów Marburg i Ebola. Odbędą się też kolejne podróże, tym razem po Sri Lance i Arktyce. Dla zainteresowanych przygotowano też niecodzienne zajęcia językowe oraz warsztaty emisji głosu. Specjalnie dla młodych użytkowników Internetu, przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej opracowali zajęcia pt. Sieciaki na tropach wiedzy, czyli jak bezpiecznie korzystać z sieci.


Szczegółowy program festiwalu na www.festiwal.wroc.pl/2011 oraz www.bfm.bystrzyca.eu.
Ponieważ liczba uczestników zajęć jest ograniczona warto pomyśleć o wcześniejszych zapisach – info. o zapisach na 6 października pod nr tel. 668 192 067 (Beata Czarnecka), a na 7 października pod nr tel. 693 237 560 (Sylwia Ryznar).


Ewa Chalecka




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzą:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej