W ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Zderzenie publiczności zaprezentowane zostaną przede wszystkim monodramy. Gwiazdami tegorocznej edycji będą kłodzczanka Gabriela Muskała oraz noworudzianin Robert Więckiewicz.
Festiwal Teatralny Zderzenie, to konfrontacja różnych form teatralnych, a także twórczości amatorskiej z zawodową. Tegoroczną edycję wypełnią monodramy. Na inaugurację 20. Zderzenia (24.11, godz. 18.00) w sali widowiskowej KCKSiR (Kłodzko, pl. Jagiełły 1) zaprezentuje się Teatr Mały z Wrocławia z monodramem Sachem w wykonaniu Moniki Bolly, w reż. Stanisława Melskiego. Spektakl oparty na noweli Henryka Sienkiewicza woła o tolerancję religijną i narodowościową, o szacunek dla innych kultur. Jeszcze tego samego dnia o godz. 20.00 w Cynamonowej Kaffee Klub odbędzie się przegląd filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego POL-8, jednego z najstarszych na świecie festiwali filmowych dla amatorów.
W piątek (25.11) o godz. 18.00 w spektaklu Roxxy 2 Hot zaprezentuje się Paweł Palcat z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Monodram wg. Pedra Almodovara w reż. Szymona Turkiewicza, to zabawna, pikantna i mocno wyuzdana spowiedź celebrytki, która została gwiazdą porno. To parodia czasów, w których sławami stają się ludzie znani wyłącznie z tego, że pojawiają się w telewizji. Spektakl przeznaczony jest dla widzów pełnoletnich. Jeszcze tego samego wieczoru o godz. 20.00 w Cynamonowej Kaffee Klub Wojciech Heliński opowie o swej podróży do Chin.
W sobotę (26.11) na deskach sceny KCKSiR o godz. 18.00 wystawiony zostanie spektakl Niżyński w reż. Waldemara Zawodzińskiego i w wykonaniu Kamila Maćkowiaka. Sztuka oparta jest na podstawie Dzienników autorstwa Wacława Niżyńskiego, wybitnego rosyjskiego tancerza i choreografa polskiego pochodzenia, który zrewolucjonizował sztukę baletową. Artysta w wieku 30 lat z powodu choroby psychicznej zakończył karierę. Trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie powstały jego zapiski, będące
inspiracją do stworzenia monodramu. O godz. 20.00 w Cynamonowej Kaffee Klub odbędzie się projekcja filmu Wymyk w reż. Grega Zglińskiego oraz spotkanie z twórcami filmu. Obraz jest historią dwóch braci: Alfreda i Jerzego, którzy są świadkami brutalnego incydentu w kolejce podmiejskiej. W filmie zagrali pochodząca z Kłodzka Gabriela Muskała oraz noworudzianin Robert Więckiewicz. Kłodzką aktorkę zobaczymy następnego dnia (27.11, godz. 18.00) w sztuce Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w reż. Mariana Półtoranosa Podróż do Buenos Aires. Sztuka w formie monodramu opowiada o chorej na Alzheimera kobiecie, która w obliczu śmierci rozlicza się z bliskimi i Bogiem. Spektakl jest wspólnym dziełem sióstr Gabrieli (aktorki) i Moniki Muskały (tłumaczki literatury niemieckojęzycznej), podpisanych jako Amanita Muskaria. Wstęp na cztery spektakle 20 zł.
Maciej Schulz
fot. B. Mrozowski
Gabriela Muskała – urodzona w Kłodzku aktorka teatralna i filmowa, a także dramatopisarka. Absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Związana z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi i warszawskim Teatrem Dramatycznym. Jest laureatką I nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1995) oraz dwukrotną laureatką Złotej Maski - nagrody przyznawanej przez łódzkich dziennikarzy.
Robert Więckiewicz – urodzony w Nowej Rudzie aktor filmowy i teatralny. Absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W latach 1993-1998 był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, a od 1999 r. gra w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Jest laureatem nagrody dla najlepszego aktora podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrał m.in. w Samowolce, Vinci, Lejdis.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów