Kłodzko zaprasza na Festiwal Zderzenie Teatrów. W ramach wydzarzenia na kłodzkiej scenie pojawi się także grupa Czesław Śpiewa.
Tegoroczny Festiwal Zderzenie Teatrów obędzie się w dniach 27.11-2.12. Na inaugurację zobaczymy fabularyzowane oratorium Bitwy Szambali, przygotowane przez Autorską Szkołę Musicalową Macieja Pawłowskiego z Łodzi. Ten niezwykły spektakl jest mieszanką tańca, akrobatyki i śpiewu, opartą na wydarzeniach z historii Kłodzka. Poszczególne wątki dotyczą Husytów, Napoleona i Prusaków oraz hitlerowskich Niemiec. Opowieść o zagrożeniach czyhających w przyszłości, o tym co może nas wszystkich zniszczyć albo uratować.
W nawiązaniu do 100-lecia odzyskania niepodległości gospodarze zaprezentują wznowione Hrabstwo Kłodzkie czyli w Kraju Pana Boga. To żywiołowa, momentami poruszająca, a momentami zabawna teatralna opowieść zbudowana wyłącznie na podstawie tekstów historycznych z kilkusetletnich dziejów Ziemi Kłodzkiej.
Bardzo interesująco zapowiada się przedstawienie Bez-senność na podstawie Snu nocy letniej W. Szekspira. Dwoje aktorów wciela się w 11 postaci, by ukazać moc teatralnej metamorfozy. Widzowie mają szansę polemiki z artystami. Mogą wpływać na kształt i rozwój akcji. Interakcje z widownią zainspirowane teatrem szekspirowskim są nieodłączną częścią działalności Teatru Strefa Otwarta z Wrocławia.
Kolejna propozycja to muzyczny spektakl pt. Wysocki krakowskiego Teatru Nowego. Powrót do ZSRR oparty na zapiskach Mariny Vlady Przerwany lot, Umierałem sto razy Janusza Korczaka i listach przyjaciół Włodzimierza Wysockiego. To mocna wypowiedź na temat totalitarnych zapędów Rosji i jej krzywdzącego jednostkę systemie. Brawurowo grane przedstawienie z udziałem m.in. Edwarda Linde-Lubaszenko.
W Kłodzku pojawi się też Akademia Sztuk Teatralnych - Wydział Teatru Tańca z Bytomia z najnowszym dyplomem w reżyserii wybitnego choreografa Jacka Łumińskiego.
Zderzenie to oczywiście konfrontacja różnych form teatralnych i parateatralnych, dlatego nie może dziwić, a niektórych z pewnością wprawi w entuzjazm zaproszenie do programu festiwalu zespołu Czesław Śpiewa. Muzycy z charyzmatycznym Czesławem Mozilem na czele zagrają 29 listopada o godz. 19.00 (sala widowiskowa KOK, pl. Jagiełły 1).
Pysznym deserem zaserwowanym publiczności w piątek 30.11 będzie wysoko oceniony przez krytykę spektakl Tożsamość Wila Tratru Ludowego z Krakowa, prezentowany poza Zderzeniem w ramach projektu Teatr Polska. To niezwykle smaczna i zabawna opowieść inspirowana historią Nowej Huty, autorstwa dwóch znakomitych kłodzczanek – Moniki Muskały (dramaturgia) i Gabrieli Muskały (reżyseria). Organizatorzy zaprosili obie artystki, więc będzie okazja do interesującego spotkania. Początek spektaklu o godz. 18.00. Wstęp 19 zł (29 zł w dniu spektaklu). Szczegółowy program kłodzkich spotkań z teatrem oraz ceny karnetów i biletów na wydarzenia dostępne na stronie internetowej Kłodzkiego Ośrodka Kultury www.centrum.klodzko.pl
Czesław Śpiewa
Polsko-duńska muzyczna armia Czesława Mozila obchodzi w tym roku 10-lecie występów w Polsce. To również 10 lat od wydania płyty Debiut (podwójna platyna), która była jedną z najważniejszych płyt polskiego przemysłu muzycznego ostatnich dwudziestu lat. Dotychczas płyta sprzedała się w liczbie ponad 100 tys. egzemplarzy. Maszynka do świerkania oraz Żaba tonie w betonie, to piosenki, które weszły już do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Obecna trasa koncertowa, to repertuar w dużej części oparty na płycie Debiut, a także przekrojowa podróż przez kolejne płyty zespołu, czyli Pop, Czesław Śpiewa Miłosza oraz obie części Księgi Emigrantów. Muzycy zabiorą słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, używając przy tym szerokiej gamy instrumentów. Szklane dzwoneczki, rozmaite dęciaki, akordeony i ukulele, to tylko kilka elementów spośród wielu trybików tej muzycznej machiny. Nie zabraknie również przewrotnej konferansjerki Czesława Mozila, który z powodzeniem łączy bezpretensjonalny stand-up z muzycznym rozmachem multiinstrumentalnego koncertu. Warto dodać, że grupa Czesław Śpiewa jest trzykrotnym laureatem Fryderyka.
Podziel się tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy artykułów