TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Czas na biegówki!



Ziemia Kłodzka oferuje idealne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Kilkaset kilometrów tras zadowoli każdego miłośnika biegówek – amatora i zawodowca.


Tegoroczna zima na Ziemi Kłodzkiej nie będzie należała do nudnych. Dzięki miejskim inwestycjom znacznie poszerzyła się oferta skierowana do fanów narciarstwa biegowego. Efekt tych działań to blisko 200 km nowych tras biegowych w obszarze polsko-czeskiego pogranicza (Góry Bystrzyckie i Orlickie) oraz modernizacja Centrum Biathlonu na Jamrozowej Polanie.


Dwieście kilometrów tras biegowych to efekt współpracy czterech miejscowości: Orlické Záhoří, Olešnice, Bystrzyca i Duszniki. Nowe szlaki przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych biegaczy. Projekt zrealizowano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Gminy zakupiły cztery ratraki (po jednym dla każdej) oraz dwa skutery śnieżne dla Bystrzycy i Dusznik. Nowoczesny sprzęt umożliwia utrzymanie tras w należytym stanie przez cały sezon. Trasy będą przygotowywane (ubijanie śniegu i wyciskanie torów narciarskich) przynajmniej raz w tygodniu w okresie od 15 grudnia 2011 do 15 marca 2012. Obok torów przeznaczonych do techniki klasycznej znajdą się odpowiednio szerokie i utwardzone trasy do techniki łyżwowej. Ponadto na starcie tras w Spalonej (stadion narciarski), na przejściu granicznym w Mostowicach oraz na skrzyżowaniu przy kościele św. Antoniego w Lasówce umieszczono tablice informacyjne z dużymi mapami.


Wszystkie trasy są ze sobą połączone, dzięki czemu można z łatwością przemieszczać się nimi, dokonując wciąż nowych odkryć krajobrazowych na pograniczu. Dodatkowym atutem szlaków jest ich położenie - spora wysokość nad poziomem morza wydłuża czas zalegania pokrywy śnieżnej. W ramach wytyczonych tras miłośnicy biegówek mogą skorzystać z kilku oznakowanych pętli, oferujących wiele atrakcji turystycznych, np. po stronie czeskiej grupę warowną Hanička, Kaplicę Kunštácką czy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Neratovie. Po stronie polskiej można odwiedzić m.in. kościoły w Lasówce i Mostowicach. Turyści podróżujący samochodem mogą bez przeszkód skorzystać z przejezdnych zimą dawnych przejść granicznych w Orlickim Záhoří i Bartošovicach. Perełkę polsko-czeskiego projektu stanowi malowniczy szlak Jiráskova stezka. Biegnie on grzbietami Gór Orlickich z ich najwyższym szczytem Velká Deštná (1115 m n.p.m.) włącznie.


Bystrzyca na start
Pierwsze kroki na biegówkach warto stawiać pod okiem instruktora na bezpiecznych, specjalnie do tego przygotowanych stadionach. Bystrzyca przygotowała dwa wielośladowe stadiony dla narciarzy. Pierwszy z trasami o dł. 1,5 km znajduje się w Spalonej (oznakowany pomarańczowymi tyczkami). Drugi, z trasami o dł. 2,6 km w Lasówce (tyczki niebieskie). Szlaki są przyjazne narciarzom – w większości poprowadzone przez wypłaszczenia terenu. Wyjątek stanowi odcinek czarnego szlaku, tj. powrót ze szczytu Jagodna (977 m n.p.m.) do Spalonej. W Schronisku Jagodna na Przełęczy Spalona znajduje się wypożyczalnia sprzętu do narciarstwa biegowego oraz szkoła prowadzona przez wykwalifikowanych instruktorów PZN. Szczegółowe mapki tras oraz informacje na temat organizowanych na terenie Gór Orlickich i Bystrzyckich biegów narciarskich dostępne są na www.bystrzycaklodzka.pl oraz w Wydziale Promocji i Sportu UMiG w Bystrzycy Kłodzkiej pod nr tel. 74 8117675 lub kom. 601 622 153.


Jamrozowa dla pro
Niezwykłą atrakcję dla miłośników narciarstwa biegowego przygotowały w tym roku także Duszniki. Zlokalizowane na Jamrozowej Polanie trasy doczekały się modernizacji – 4 z 15 km tras zostało poszerzonych, oświetlonych i wyposażonych w system sztucznego naśnieżania. Dzięki tym inwestycjom Jamrozowa Polana, to jedyne w Polsce miejsce, w którym biegać można po zmroku. Na stadionie Centrum Biathlonu powstały także trybuny. Na miejscu wypożyczyć można narty biegowe i rakiety śnieżne. Trasy na Jamrozowej Polanie należą do jednych z najciekawszych w Europie. Ich walory doceniają profesjonaliści, którzy dusznicki obiekt często wybierają jako miejsce na treningi przed startami w Pucharach Świata. W superlatywach na temat Jamrozowej Polany nie raz wypowiadali się Tomasz Sikora i Weronika Nowakowska-Ziemniak.




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzą:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej