TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Pasterka, Wambierzyce, Bardo



Pasterka w Pasterce


Uroczyste nabożeństwa nocne były częstą praktyką już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Msza Pasterska to pamiątka z tych właśnie czasów, symbolizująca przyjście na świat Zbawiciela. Zwyczaj odprawiania Mszy Pasterskiej zapoczątkował kościół w Jerozolimie. Właśnie o północy w Betlejem odprawiano uroczystą Mszę św. W Rzymie obyczaj ten znany był już za panowania papieża Grzegorza I Wielkiego (przełom VI-VII w.). Niezwykłym miejscem na Ziemi Kłodzkiej, do którego udać możemy się na Pasterkę jest kościół św. Jana Chrzciciela we wsi Pasterka. Miejscowość położona niedaleko Karłowa dysponuje piękną, barokową świątynią. Obok kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz z grobami liczącymi ponad 200 lat. Msza rozpoczyna się o godz. 22.00.


Wambierzyce


Bazylika pw. Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin nosi miano polskiej Jerozolimy. Okazałą świątynię otaczają góry o biblijnych nazwach oraz kalwaria z blisko 140 kaplicami. Bazylikę tworzy owalna nawa z krużgankiem i 11 kaplic, a do sanktuarium prowadzi 57 odrestaurowanych schodów. Podobnie jak w Jerozolimie pełno tu zakamarków, wąskich przejść i tajemniczych pamiątek z przeszłości, takich jak stacja nr 57 kalwarii, której widok zaskoczy każdego - na krzyżu wisi piękna kobieta w koronie i szlacheckiej sukni, a jej twarz szpeci broda. To św. Wilgefortis znana również jako św. Kummernis lub Liberata.


Na Śląsku wierzono, że uwalnia od zmartwień i chroni przed nieurodzajem. Legenda mówi, że Kummernis była córką króla Luzytanii, którą ojciec postanowił wydać za władcę pogańskiej Sycylii. Księżniczka nie chciała jednak wychodzić za mąż. Oświadczyła ojcu, że jest zaręczona z Chrystusem. Król wtrącił ją do lochu, a ona pewna swej decyzji modliła się dniami i nocami, aż jej piękna twarz zaczęła zmieniać się w krwawiące oblicze Chrystusa. W bazylice w wigilijny wieczór odbywają się dwie uroczyste msze: o godz. 22.00 rozpoczyna się Pasterka dla służb mundurowych, a o północy msza parafialna. Pasterkę w Wambierzycach kończy przepiękna iluminacja świątyni.


Bardo


Miasto znane jest przede wszystkim jako ośrodek kultu maryjnego, związanego z cudowną figurką Matki Boskiej - najstarszej drewnianej rzeźby na Dolnym Śląsku i najcenniejszego skarbu Barda. Według przekazów pielgrzymowano tu już na przełomie XII i XIII w. Czyim dziełem jest rzeźba zwana Madonną Tronującą i skąd wzięła się w Bardzie? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że czyni cuda. Rozwój pątnictwa i działalność Zakonu Cysterskiego przyczyniły się do powstania w Bardzie w latach 1686-1704 okazałej świątyni. Wnętrze kościoła zdobią późnobarokowe ołtarze, a także prospekt organowy, który wyszedł spod dłuta rzeźbiarza Heinricha Hartmanna. Kolejną wartą zobaczenia atrakcją Barda jest ruchoma szopka panoramiczna  – ulubione miejsce najmłodszych turystów. Powstała ona uzupełniają Region 700-lecia pielgrzymowania do Barda. Szopka zadziwia mnóstwem kolorów i wielością figur. Jest dynamiczna, a duchowni wciąż uzupełniają makietę o nowe sceny biblijne.


                                                                                                                                                                                               ECh




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

22 grudnia 2024
Imieniny obchodzą:
Zenon, Honorata, Franciszka, Bożena, Dragomir

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej